| MihaiG123321 a întrebat:

Am permisul suspendat pentru 30 zile, dupa ce trec cele 30 de zile trebuie sa sustin vreun examen? Apropo, amenda trebuie platita neaparat? Permisul mi-a fost retinut pentru nerespecarea semnalului politistului...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu trebuie sa sustii nici un examen. Examenul se sustine doar daca dreptul de a conduce se suspenda pe mai mult de 30 zile si vrei sa se reduca perioada de suspendare.
Dupa expirarea suspendarii te duci si-ti ceri permisul. Va trebui sa platesti si amenda, daca o platesti in 48 de ore vei plati numai jumatate din minim.
P.S. Ce ai invatat la legislatie?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Plateste in 48 de ore, jumatate din amenda.Nu se da examen.Il ceri de la politie.

| CEstLaVie a răspuns:

Noul cod rutier spune daca nu platesti amenda iti suspenda permisul(dar nu stiu daca a intrat in vigoare)

| mardare_6757 a răspuns:

Daca ai permis retinut si nu cunosti,, Legislatia '' denota faptul ca inca nu esti pregatit, mare atentie dupa ce i-ti ei inapoi permisul nu ajunge numai pregatirea practica. Succes si drumuri bune,, LA MULTI KILOMETRI''