| luli14 a întrebat:

Am fost surprins de un bliț in Germania (Frankfurth) si mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 30 de zile si o amenda de 200 euro. Recent am mers cu masina deoarece eram nevoit desi inca aveam permisul suspendat si am fost surprins din nou de un blit tot in Germania doar ca in alt oras si alta localitate. Credeti ca imi va veni din nou o amenda si mi se va retine din nou permisul sau o sa fie ceva mai grav? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Vei primi si amenda mult mai mare si posibil scrisoare de la Justitie pentru arest. Cam asa procedeaza cei din Germania atunci cand conduci fara permis. Arestul inseamna cat ai de plata amenda, atatea zile vei sta si la odihna. Nu iti imagina ca este inchisoare cu infractori, sunt casute speciale cu oamenii care sunt rau platnici si cei care sunt genul oamenilor ca tine, sa primeasca o amenda si apoi sa conduca fara permis, ignorand de fiecare data legile. O spun din experienta traita a unui foarte bun prieten.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam e de avocat. conducerea fara permis e infractiune oriunde in Europa.

https://www.avocatnet.ro/......nia.html*2

Dar iti trebuie multa minte sa conduci peste limita in Germania stiind ca nu ai permis.