| anonim_4396 a întrebat:

Cam de prin ce an sunt cele mai vechi mașini cu cutie AUTOMATA? Stiti cateva modele din acelea vechi?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mercedes compresor 180 din 2005

suntserios
| suntserios a răspuns:

De pe la sfarsitul anilor 30

| relian a răspuns:

De fapt istoria aia cu General Motors ca aia au facut siau dres nu-i adevarata.
Adevarul este altul,un brazilian inginer sau ce era a facut prima data o astfel de transmisie,bine ca na pus-o pe nici un utilaj,nici pe masina,n-a fost bagat in seama mai de nimeni,pana cand GM a fost curios si asa aparu transmisia asta la masini,dar inventia aprtine acelui brazilian.
Eu asa stiam,nu mai stau acu sa caut,dar ce scriu romanii e adevarat pe jumatate laughing n-a fost ideea sau inventia alora de la GM,doar ca americanii dupa ce au vazut-o pe masina s-a terminat cu transmisia clasica, deci americanii conduc masini cu transmisie asa de cand lumea, ei au mers inainte, pe cand restul au preferat sa stea pe loc laughing chiar si acum in restul lumii la masinile ieftine la fel se foloseste cea clasica, asta-i omu, daca el asa vrea asa i se da laughing

| RaduRobertRO a răspuns:

Americanii de la General Motors au produs prima transmisie automata numita HydraMatic ce avea sa doteze automobilele de serie. Primul automobil care s-a bucurat de transmisia automata a fost Oldsmobile Series 70.