| TeckTonik997 a întrebat:

Cand cumperi o masina veche (diesel) ce trebuie sa verifici la ea? Oricum o sa merg la un service sa o verifice inainte sa o cumpar, dar ca idee, sa nu platesc revizia degeaba...

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te uiti daca iese fum la pornirea la rece, si mai ales in demarajele mai puternice.
In rest, studiezi caroseria, sa nu aiba rugina sau suduri aiurea, seriile sa para in regula, motorul sa nu aiba scurgeri, dar nici spalat sa nu fie, ca asa nu-ti mai dai seama de nimic.
Sunt multe lucruri la care trebuie sa fii atent, de aia nu trebuie sa mergi ca berbecu' singur, iei pe cineva cu experienta in masini second.

| Kreefy a răspuns:

In general daca porneste repede ( nu de la a 2a, a 3a cheie )
Daca nu scoate fum negru / albastru la rece
Daca nu se tureaza aiurea si daca iti raspunde bine la comenzi, acceleratie, frana, directie
Si motorul sa fie cat de cat intretinut, sa nu fie scurgeri de ulei pentru ca are o problema atunci, sa nu fie ruginita caroseria si cam atat.