| anonim_4396 a întrebat:

Cand schimb masina de pe un nume pe altul, trebuie sa mai platesc odata taxa de mediu? (masina a fost cumparata in 2009 cand a fost scoasa taxa si nu am nicio dovada ca am platit-o)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In 2009 exista taxa de poluare. Taxa a fost suspendata doar in 2012. Pentru dovada platii si faptul ca nu s-a obtinut restituirea este nevoie de o adeverinta de la ANAF. Timbrul de mediu s-a introdus numai din 2013.
La inmatriculare pe cumparator acesta va trebui sa plateasca timbrul de mediu, daca pe adeverinta ANAF nu scrie ca s-a platit taxa si nu a fost restituita.

| change12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu doar mostenesc masina, nu o cumpar sau o vand

| Ioandelasal a răspuns (pentru change12):

Si nu puteai sa pui intrebarea corect, sa nu pierd timpul degeaba?
Conform OUG 9/2013 sunt scutite de plata timbrului de mediu masinile dobandite prin mostenire, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"
Data deschiderii succesiunii este data cand a decedat persoana pe care ai mostenit-o.

| change12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si e normal sa fie taxa la logan de 24 de milioane?

| Ioandelasal a răspuns (pentru change12):

Nu stiu, nu lucrez la ANAF si nici n-am inmatriculat un Logan din 2005. Introduci datele cerute in calculatorul oficial ANAF si afli cat este timbrul de mediu, aici: http://static.anaf.ro/......_2014.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In 2009, au fost multe autoturisme (numai Loganuri am vazut), care au fost scutite de taxa. Drept urmare, nu au taxa platita, si se plateste timbrul de mediu (actualul titlul al taxei auto), de catre cumparator, la inmatriculare.
Daca zici ca e vorba de mostenire, ti-a raspuns colegul.
Ca sa afli daca s-a achitat sau nu taxa, mergi la ANAF (trezorerie) cu actele masinii, platesti o mica taxa (parca trebuie niste timbre fiscale de la posta), si soliciti eliberarea unei adeverinte in care sa scrie daca e achitata taxa sau nu (iti dau ei un formular).

| Mihai1810 a răspuns:

Daca pastrezi numerele nu trebuie sa platesti taxa ca si tata si-a cumparat masina in 2010 taxa era vreo 700 de euro si s-a inteles cu vechiul proprietar sa pastreze numerele de inmatriculare existente pe masina si nu a mai platit taxa.