| randy93333 a întrebat:

Salut, trebuie să schimb capacul de la culbutori deoarece este fisurat și pierde ulei. Când se schimba capacul, automat se schimba și garnitura de chiuloasa? Sau asta rămâne asa?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand se schimba capacul, obligatoriu trebuie si garnitura noua intre capac si chiulasa.
Dar aia este garnitura capacului, nu "garnitura de chiulasa".
Cu garnitura de chiulasa nu ai treaba, este mai jos, intre chiulasa si blocul motor. Nu se schimba decat atunci cand demontezi chiulasa de pe bloc.

| Frank51 a răspuns:

Se schimba garnitura și se schimba șuruburile capacului de culbutori(dacă prezintă urmă de uzură). Nu e recomandat să dai cu silicon, decât dacă și după ce pui garnitură noua sunt probleme.

| wildthing a răspuns:

Pai ce treaba ai cu garnitura la chiulasa? Tu nu desfaci chiulasa, ci doar capacul care vine peste ea. Noul capac, probabil va veni cu garnitura lui.

| pufulescu0o a răspuns:

Ai raspunsul complet de la NoTurbina. Ce treaba au garnitura de deasupra chiulasei cu aia de dedesubt? Capacul se schimba totdeauna impreuna cu garnitura de capac.