| iulain13 a întrebat:

Care ar trebui sa fie diferenta de cota dintre cilindru si piston la o motocicleta, vreau sa masor cota cilindrului si sa-mi iau piston cu segmenti noi, motocicleta nu porneste decat cu sprit (un dop de benzina bagata in gaura bujiei) si cred ca e compresia. Am inteles ca la autoturisme diferenta este intre 0.02-0.06 mm daca ajuta la ceva.

2 răspunsuri:
| Ionel_Bocanet_Cristian_1984 a răspuns:

Da cilindru jos ia un subler si masoara interioru cilindrului si exterioru pistonului, oricum daca ii bagi set, ia-ti piston segmenti noi, si curata si carburatoru

| iulain13 explică (pentru Ionel_Bocanet_Cristian_1984):

Pai exteriolul pistonului am zis ca.i uzat, si tocmai de asta scade compresia, de asta ziceam ca daca stie cineva exact, dar cred ca o sa iau cu o diferență de 0.02 mm fata de interiorul cilindrului ca sa fiu sigur, si încă o întrebare cilindrul se măsoară in partea de sus, sau jos. Chiar o sa cumpăr piston cu segmenti de la meteor, ai idee daca e buna firma sau nu?, iar carburatorul l.am curatat deja