| Dragosalx a întrebat:

Care este cea mai buna alegere marca tractor agricol fiabilitate/pret? Cam care ar fi numarul de ore lucrate pentru un tractor second-hand intr-o stare buna? Ce marci de tractoare sunt cel mai usor de intretinut in romania?

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Cel mai bun tractor fiabilitate/pret si foarte usor de intretinut este U 650(piese ieftine pe care le gasesti usor).Dar sunt putine in stare buna de functionare.650 ar fi cel mai potrivi pentru un om cu putine hectare.Cu el poti ara pana la 4ha/zi.Dar trebuie sa fi un bun mecanic pentru ca mereu o sa iti cada piese.Un U650 reconditionat ar fi cea mai buna alege!
Dar daca ai mai multe hectare(sute)poti sa iti ei JD sau Fendt.Dar sunt scumpe(cu suventi le iei usor), piese scumpe.De recomandat ar fi un JD(este mai simplu si are toata lumea). Sunt confortabile(volan reglabil,care se misca usor, scaun pe perna de aer), destepte(iti spune tractorul ce defectiune are)dar foarte sensibile si pretentioase.Un tractor bun si mai ieftin ar fi Zetorul.
Un tractor la mana a 2a nu prea se merita, si nu prea conteaza cate ore are pentru ca pe unele se trage tare si pe altele nu.
In concluzie:daca esti mecanic si vrei sa scoti bani din piatra seaca ia-ti 650! Daca vreau lux la un pret mic:Zetor! Vrei all-inclusive? Iati JD 7730-pret 5miliarde NOU