| raresik95 a întrebat:

Care este diferenta de consum intre un motor 1.8 BENZINA 140 CP si un motor 2, 5 DIESEL 140 CP?

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cam 10 ia sigur, posibil sa sari si in 12 litri daca incepi sa conduci mai agresiv!

| Angel0 a răspuns:

Mai interesant ar fi costul pe km pentru fiecare dintre masini.De exemplu pentru cea diesel, platesti cam 850 ron in plus pe an la fisc.Cam doua plinuri de benzina.

| bigalow a răspuns:

Poi dieselul consuma mai putin ca e diesel, motorul benzina ca sa scoata caii astia ii trebuie turbina si cosuma de rupe

| raresik95 explică:

Pusesem intrebarea deoarece, am avut o kia sorento motor 2, 5CRDI care imi scotea oras 16 aproximativ.Dar sunt curios o alfa 1. 8Twin spark cat ar scoate? Cineva imi zicea sa ma astept chiar 12 oras,cineva mi-a zis ca mers usor cu ea, nu fortata scoate un 10, persoanele care mi-au zis fiind oameni destul de informati, e adevarat?

| bigalow a răspuns (pentru raresik95):

Te rupe alfa,masinile astea cand au fost facute,pe macaronari nu i-a interesat consumul, gandeste-te ca e benzina, nu stiu cum iti consuma tie kia 16 la suta atat ca nici un touareg nu ajunge la atat in oras

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru raresik95):

Ce maaa? Diesel cu 16%? schimbai viteza la 4000?
Daca Cu Dieselu, Oricat De Mare Ar Fi, Consuma Atat... gandeste-te Un Turbo Pe Benzina Cat Consuma! Sa Vezi Tu Ce O Sa Mergi 50 KM Pe An Cu Ea!

| raresik95 explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Stai linistit, n-o sa merg 50 km pe an cu ea, dieselul era automat, fiind suv normal ca lua mai mult. Am spus cumva ca e twin spark turbo? Daca era asa avea cel putin 200 CP. De ce vorbesti fara sa gandesti? Am cerut anumite pareri, de la posesori de motoare diesel sau benzina, am aflat cate ceva.