| Daniel_9018 a întrebat:

Care este diferenta intre autovehicule si automobile?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autovehicule este denumirea generica pentru toate vehiculele cu motor iar automobile este denumirea pentru masinile cu 4 sau mai multe roti, in sens restrans autoturisme.

| Daniel_9018 explică (pentru Ioandelasal):

Deci stai exista autovehicule autoturisme si automobile pff sad

| corbulalbrosu a răspuns:

Un autovehicul este un utilaj autopropulsat, pus in miscare de o forta produsa de un motor care-si genereaza propria energie, si este suspendat pe roti, senile sau talpi de alunecare si se foloseste/serveste la transportul oamenilor sau al bunurilor. Automobilul este de fapt acelasi lucru dar cu diferenta ca se foloseste si se refera impropriu la autoturisme.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Probabil este doar un tip de denumire folosit in diverse domenii. Cel popular este vehicul iar cel imprumutat este mobil.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Campionul zilei la raspunsuri prostesti.
Automobilul este orice autopropulsabil (cu motor), inclusiv locomotiva, avion, submarin, ori pe senile.
Autovehiculul este doar un automobil cu roti.

| Daniel_9018 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Asta e intrebarea :| http://e-drpciv.ro/intrebare/863/indicatorul_interzice_accesul nu cred ca autovehiculul e un automobil cu roti deoarece semnul interzice accesul autovehiculelor, adica masinilor. poate ne ajuta cineva :D

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Fiecare cu categoriile lui. Nu ma judeca inainte sa citesti toate raspunsurile.

| Minimalistul a răspuns:

Autovehiculsickhttps://dexonline.ro/definitie/autovehicul
Automobilsickhttps://dexonline.ro/definitie/automobil
Pentru a face lucrurile cat mai clare.