| Julienne a întrebat:

Diferenta dintre vehicule si autovehicule?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E tot una numai ca variaza denumirea.

| BeautifulAngel a răspuns:

Autovehiculele:se misca pe baza de motor. De ex. motocicleta,masina.
Vehicule:si cele cu motor si farabig grin. De ex. caruta, bicicleta.
Funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autovehiculele sunt cele autopropulsabile,cu motor,care functioneaza independente,fara ajutor din partea altor utilaje.
Vehiculele sunt acele tipuri de "masini" care nu pot rula decat trase sau impinse de un alt utilaj, de exemplu un carut tras sau impins cu mana,caruta trasa de cal, toate categoriile de remorci si semiremorci, utilajele agricole pe roti.

| Jenn002 a răspuns:

Vehicul=Mijloc de transport pe o cale de comunicație terestră, subterană, aeriană, cosmică, pe (sau sub) apă.
autovehicul=Vehicul autopropulsat suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor.
Funda?big grin

| Alinuu24 a răspuns:

Vehicul, (din fr. véhicule, lat. vehiculum), este un sistem mecanic construit pentru a se putea deplasa pe o cale de comunicație cu sau fără mijloace de autopropulsare, prin rulare, alunecare sau plutire și utilizat pentru transportul de persoane sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Autovehicul

Alte răspunsuri
| adynico a răspuns:

"Vehicul" se refera la mijloc de transport pe o cale de comunicație terestră, subterană, aeriană, cosmică, pe (sau sub) apă.
"Autovehicul" adica vehicul autopropulsat suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor! :*

Alte răspunsuri
| Nicula_Tiberiu_1952 a răspuns:

Autovehiculele sunt cele autopropulsabile, cu motor, care functioneaza independente, fara ajutor din partea altor utilaje.
Vehiculele sunt acele tipuri de "masini" care nu pot rula decat trase sau impinse de un alt utilaj, de exemplu un carut tras sau impins cu mana, caruta trasa de cal, toate categoriile de remorci si semiremorci, utilajele agricole pe roti.