| anonim_4396 a întrebat:

Care este poziția corecta a elevului la examenul auto pentru a executa mersul cu spatele?

3 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

O poți face doar din oglinzi sau te întorci cu privirea în spate (te uiți în luneta), dar dacă alegi aceasta metoda, sa ai mana dreaptă sprijinită de tetiera scaunului din dreapta și doar cu mâna stângă pe volan. Ambele variante sunt acceptate, dar ai grija la a 2a varianta cu mana.

| Adrian5575 a răspuns:

Asa cum te-a invatat instructorul. Te uiti in oglinzi sau te intorci si te uiti in spate.

| Whitesnake99 a răspuns:

Mana stanga pe volan la ora 12, mana dreapta pe tetiera scaunului din dreapta (al examinatorului/instructorului), capul intors privind peste umarul drept in directia lunetei. In acelasi timp te gandesti ce face mana de pe volan : daca dai de ea in sensul acelor de ceas, spre dreapta, cu spatele vei lua stanga. Si vice versa.