| BomboDinCongo a întrebat:

Care știe ce sunt bieletele antiruliu și la ce folosesc?
dar bieleta inferioară?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Bieletele antiruliu fac conexiunea, care este o conexiune de tip pivot intre amortizor si bara stabilizatoare. Arata ca o bara cu cate o articulatie la fiecare capat si o prelungire. Ai aici o poza sa iti faci o idee de cum arata http://www.okazii.ro/......a30242412.
Bieleta inferioara este tot o bieleta decat ca are alta pozitie. Inferioare sunt la cutia de viteze si... nu stiu la ora asta, e 2 dimineata aproape, bielete gasesti la mai multe mecanisme nu doar in automobilism!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Bieletele antiruliu au rol de stabilizare a maşinii în curbe!

| Gabitech a răspuns:

Bieleta antiruliu este denumirea lunga a uzualei denumiri de "bieleta" la masina. Nu prea stiu multa mecanica, dar in momentul in care imi troncanea sub masina, un prieten mi-a spus sa schimb bieleta antiruliu si intr-adevar dupa service nu am mai avut zgomote ciudate. sunt niste brate, care impreuna cu bucsele si capetele de bara ajuta la articulatia masinii si mentinerea ei in pozitie dreapta si in curbe.