| ToXyc97 a întrebat:

Salut, am un Citroen c5 din 2008 și pe partea din fata cat tine capota daca balansez chiar și dacă merg pe drum cu lipituri și deniveleri se aude un tacanit ca o bătaie de fier. Am schimbat toate bucșele la brațe, bieletele antiruliu și bielete de direcție. M-am băgat pe sub ea, nu se vede nimic, eu am pus mâna in timp ce balansa cineva de masina și se transmite vibrația in armatura la șasiu. Am incercat să strâng suruburile de la acesta dar nu s-au clintit, deci chiar nu îmi dau seama de unde se poate auzi acel sunet enervant, va rog să mă ajutați dacă știți sau dacă ați întâmpinat problema asemănătoare.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi inclusiv elementele de caroserie. Capota de obicei are un tampon sau mai multe, in zona de contact cu tragarul si aripile.
Cadrul motor se poate verifica pe elevator cu un levier, cand rotile sunt in aer. Altfel e torsiunea prea mare.
Exista si bucse la acel cadru, poate trebuie schimbate.

| relian a răspuns:

Alea pe care sta motorul cum se numesc? Tampoane sau nu mai stiu.alea din cauciuc. engine mount in engleza. daca is duse si se lasa f mult ar putea ca anumite parti din motor sau ce alte fkiare sa se atinga.
Telescoapele is schimbate? Ca daca masina balanseaza mult inseamna ca alea is duse si in balansul ala mare sa nu se atinga ceva metale.

| Michi2020 a răspuns:

"se aude un tacanit ca o bătaie de fier."
Sigur nu are tacanitul la volan?