| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Cat costa inmatricularea cu numar preferential in Romania pentru un BMW e36 M3 din 1995 cu un rulaj de 12.000 Km, 1.800 cm3, pe benzina pentru persoana cu varsta de 18 ani? (Masina este inmatriculata in Bulgaria, ce pot face sa o inmatriculez preferential in Romania?)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma pentru numar preferential este mica, respectiv de 80 lei.
Mult mai mult costa timbrul de mediu, ITP, RCA, impozitul anual si rovinieta.
Cel mai mult costa timbrul de mediu, il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF, aici:
https://static.anaf.ro/......_2015.html

| WhiskeyFaraNume explică (pentru Ioandelasal):

Site-ul nu merge.

| Ioandelasal a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Mie imi merge.
Incearca si asa: copia link-ul si pune-l in bara de cautare sau cauta cu calculator anaf timbru de mediu.

| WhiskeyFaraNume explică (pentru Ioandelasal):

Incearca sa mai dai o data linkul, nu cred ca l-ai scris pe tot, imi spune pe ANAF ca nu exista site-ul ala.

| Chriss95 a răspuns:

Pai sa incepem. Trebuie platita taxa de mediu(te interesezi la RAR ). Numerele preferentiale costa 85 lei. Asigurarea pentru persoanele sub 30 de ani este mare, undeva la 800-1000 lei pe an. Rovignieta costa 130 lei + taxele ce o sa le platesti la RAR. Cel mai bine e sa o treci pe numele parintilor daca ai sub 30 de ani. Sa ai o zi buna!

| AlexNycusor a răspuns:

Te costa mult si ca sa faci ceva bun si nu te doare buzunarul si vrei sa platesti timbru ca sa o dai pe brazda o poti trece pe numele tatalui tau sau al memei tale si-ti pui ce nr vrea muschiul tau. simplu.