| liceu a întrebat:

Cat m-ar costa sa inmatriculez o masina Seat Ibiza 2009 Tdi 1.9 105 cp? Masina acum e inmatriculata in Franta. Macar un pret aproximativ, ca sa stiu la ce sa ma astept.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa te coste... RAR care e vreo 500 lei
RCA care depinde de varsta ta poate sa ajunga si la peste 1000ron / an

restul de acte sunt ieftine, pana in 200 lei

| alexsil05 a răspuns:

O sa te coste in jur de 700 de lei, luand in calcul ca motorul tau e Euro 4. Actele de dobandire iti sunt traduse? Fiind faptul ca masina ta are 1900 cm3 inseamna ca te-ai scapat de accize

| suntserios a răspuns (pentru alexsil05):

Si ce daca motorul e euro4? Nu mai exista taxa de timbru?
Accize? motor de 1900cm3? Huh?

| Luis22 a răspuns:

Ca să fii lămurit și să afli exact detaliile legate de taxa de înmatriculare/timbrul de mediu a mașinii pe care urmează să o achiziționezi, ți-am pus la dispoziție un calculator *taxă auto 2017* aici: https://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/.
Aici poți să-ți faci o idee :)