| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Cat timp dureaza sa inscrii o masina in Timisoara? Daca masina mai e inscrisa in Austria merge sa o inscriu in Ro sau trebuie radiata prima data din Austria sau se radiaza automat din Austria daca o inscriu in Romania?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic ar trebui radiata intai din Austria, practic se transcriu adesea masini neradiate, atat in tara cat si in strainatate. Culmea, chiar de la acelasi birou s-a intamplat uneori sa nu accepte o masina neradiata, desi de obicei acceptau. Daca apelezi la o firma de intermedieri, ei de obicei au alta trecere si cu siguranta nu iti vor refuza transcrierea, odata ce predai briefurile si placutele.
Cat dureaza inscrierea? Pai depinde cum prinzi loc la RAR, depinde cat de repede te misti cu actele, depinde cat esti de descurcaret. Cred ca recordul meu este de 2 ore si jumatate, cu numere preferentiale, intr-o zi scurta (vinerea, cand toti inchid la ora 14). Asa, fara graba si fara costuri suplimentare, cu programari si fara piedici, o poti rezolva intr-o saptamana.

| Intruder19 a răspuns:

Se radiaza in tara de origine, faci numere provizorii, traduci actele masinii, te programezi, duci masina la RAR, de acolo primesti cartea masinii in romana. Dupa inscrii masina la fisc, dupa ce ai inscris-o, ii faci asigurare si te duci sa o inscrii la DRPCIV, de acolo primesti numerele si poti circula cu masina.