| cantaretbiserica a întrebat:

Cat timp sa las bateria de scuter de 12v9A la incarcat pe un redresor facut acasa?

5 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Dacă e de 12V, atunci 12 ore... Dacă e cu lichid, ai grijă să scoți căpăcelele alea de la acid...

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de mai multi factori:
- de tipul a acumulatorului
- de tensiunea de iesire a incarcatorului
- de curentul de incarcare
Daca incarcatorul este facut pentru acumulatoare de masini, atunci poti inseria un bec de pozitie (cu filament) cu unul din firele de conectare la acumulator, care-ti va limita supracurentul, iar incarcarea va fi pana ce becul se stinge (filamentul ramane foarte putin inrosit).
Incarcarea normala trebuie sa fie de 6-12 ore, sa tina mult acumulatorul (prima data insa trebuie formatat).

| K0sti a răspuns:

Pana decupleaza redresorul, daca e facut cu cap, altfel greu de spus daca nu ai un multimetru!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Este f simplu. Daca avem o galeata de 10 litri si vrem s-o umplem de la un robinet care debiteaza 1 L / min sunt necesare 10 min. Este tot ce conteaza. Daca nu stii cat scoate redresorul nu poate nimeni sa-ti spuna mai mult.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pana se incarca.
Timpul depinde de cat de descarcat este acumulatorul si de curentul de incarcare care se poate masura cu un ampermetru montat in serie.