| Raul2802 a întrebat:

Ce acte trebuie sa primesc de la vanzator daca vreau sa cumpar o masina care nu este inmatriculata in Romania(de ex, cu numere de Germania)?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Brief mare (CIV) si brief mic (certificat de inmatriculare).
Mai este nevoie de actul de provenienta. Daca in Germania a fost pe persoana fizica, poti face un contract de mana intre proprietar si tine, te vor ajuta firmele de intermedieri. Daca proprietarul este persoana juridica, vei avea nevoie de factura si de toate legaturile de la proprietarul din CIV pana la tine (facturi/contracte de vanzare cumparare).
Acestea trei sunt documentele obligatorii la inmatriculare. Restul sunt optionale, nu ti se va cere nicaieri asigurarea sau alte avioane. In unele judete ti se vor solicita si placutele de inmatriculare si copie dupa CI/CUI a ultimului proprietar roman, daca documentul de achizitie este intre tine si el.

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

"La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:
Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief

Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein

Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)

Asigurarea - numita in germana: Versicherungskarte

Numerele de tzol (cu inscriptia valabilitatii)
sau
In cazul numerelor de tzol (tranzit) pentru 5 zile, trebuie sa aveti in plus:
Talon de circulatie provizorie numit in germana: Fahrzeugschein, acesta trebuie sa fie pe numele dvs (al cumparatorului).

In cazul in care masina are TUV (ITP) valabil si se obtin numere cu valabilitate mai mare, trebuie sa aveti in plus:
Brief-ul mic- modelul nou (talonul de export al masinii), numit in germana: Zulassungsbescheinigung Teil I, pe numele noului proprietar;

Brif mare - modelul nou (carte de identitate noua), numit in germana Zulassungsbescheiningung Teil II, tot pe numele noului proprietar."
Sursa: https://www.4tuning.ro/......40321.html

Te va ajuta si asta mai departe: https://www.vezicatface.ro/......n-germania

2 răspunsuri:
| Budan_Alexandra_1987 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa verifici foarte bine masina din punct de vedere tehnic si estetic. In functie de cat de bine te pricepi la masini, poti verifica masina singur sau te poti duce intr-un service autorizat
Asigura-te ca masina pe care vrei sa o cumperi nu a fost furata
Poti face asta pe site-ului Politiei Romane in sectiunea autovehicule furate.
Verifica actele de vanzare ale masinii
Cere certificatul fiscal de la vanzatorul masinii
Vezi istoricul daunelor auto in baza CEDAM
Sper ca te-am ajutat!

| suntserios a răspuns (pentru Budan_Alexandra_1987):

Omul zice de o masina care nu este inmatriculata in Romania si tu ii zici sa o caute daca nu e furata pe site ul Politie Romane? Interesant