| TheLovelyGhost a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce acte trebuiesc facute pas cu pas dupa ce cumperi o masina adusa din Germania, second hand.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa te duci la RAR ca sa obtii cartea masinii, certificatul de autenticitate si ITP ul

2. platesti taxa de timbru

3. o iei in evidenta la primarie

4. faci un RCA pe numele viitorului proprietar

5.platesti taxa de inmatriulare si cea de certificat

6. cu toate astea + contractul de v-c si actele masinii din Germania te duci la politie sa o inmatriculezi

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Deci pentru inceput trebuie sa te asiguri ca ai toate actele necesare.
Daca masina e adusa din Germania cu numere de zoll, ai nevoie de brief mare+brief mic vechi, si de brief-ul mare si briful mic cel nou, iar daca cumperi masina de la cel care a adus-o ai nevoie de contract de vanzare si de fiscalul respectivului (Din cate am inteles nu in toate judetele se cere fiscalul celui care e pe brief-uri, dar e bine sa-l ai) apoi contract de vanzare cumparare.
Daca masina e adusa pe platforma din Germania ai nevoie doar de brief-ul mare si brief-ul mic de la ultimul proprietar, si trebuie sa stii numarul de inmatriculare al platformei, in unele cazuri trebuie sa-l precizezi.
Iar daca masina a avut numere rosii scoase ai nevoie si de fiscalul celui care a scos numerele rosii pe langa celelalte acte.
In rest pentru inmatriculare ti-a spus colegul suntserios de ce ai nevoie.