| Florin_Geantă_1996 a întrebat:

Ce consum poate avea un Volkswagen Golf 4 1.4 16V 75 CP cam din 2001-2002 cu 150000~200000 km?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumul real la aceste motoare e de 8-9 litri de benzina in regim mixt la 100km, plus 100-200ml de ulei la 1000km. In functie de talpa, creste consumul de ulei.
Extraurban consuma ca majoritatea benzinarelor, in jur de 6% sau chiar spre 5%.
Alt "efect secundar" este faptul ca abia pleaca de pe loc, si apar defectiuni mecanice jalnice la nivelul motorului.

| MariusF23 a răspuns:

Destul de maricel. asteapta-te undeva pe la 10 si ceva la suta de km.

| Uir_Aearphen_1984 a răspuns:

Consumul urban este determinat si de orasul in care il vei conduce: daca esti din Bucuresti, cu traficul infernal, este situat undeva la 9-10% chiar 11% iarna. Daca mai conduci si sport, te poti duce in 12%. Afara, pe autostrada, la viteza legala de 130 km/h consumul este de 6-7%. In conditii de trafic lejer, si un condus econom, poti scoate 7%.