| Savu37 a întrebat:

Ce înseamnă frâna de motor? Sau poate cineva sa îmi explice definiția frânei de motor?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Inseamna ca masina isi micsoreaza viteza de deplasare cu ajutorul motorului, nu prin intermediul sistemului de franare mecanic. La motoarele pe benzina, frana de motor apare si se simte imediat cum luam piciorul de pe pedala de acceleratie. In clipa in care luam piciorul de pe acceleratie, clapeta de acceleratie se inchide si fluxul de aer catre galeria de admisie este oprit, dar nu in totalitate. Impreuna cu fluxul de aer, pentru ca soferul nu mai accelereaza, se opreste si alimentarea cu carburant."
Citeste mai departe, e interesant!
https://www.4tuning.ro/......33697.html

1 răspuns:
| REMiXDJ a răspuns:

Frana de motor este folosita cu precadere pe sosele cand ploua, cand este polei dar in special in pante cand urici si cobori ca sa nu derapezi.Trecerea dintr-o treapta de viteza in alta (de la o treapta superioara la una inferioara) prin sincronizarea cu turatia motorului a satelitilor si pinionului central din cutia de viteze fara sa apesi decoc frana de serviciu (frana de picior) se numeste frana de motor. Ctia de viteze va re-sincroniza turatia rotilor si nu vei derapa in dreapta sau stanga. Daca apesi frana te duci in derapaj - ca sa nu derapezi roata nu trebuie sa fie blocata brusc prin frana la sabotii de frana findca se face schimbare de centru de greutate al masinii in mod mecanic, pe cand cu frana de motor rotile isi modifica foarte usor turatia de la una mare la una mica si invers iar masia pasteaza centrul de greutate care rezulta ca masina va merge in fata in linie dreapa si nu v-a derapa dreapta sau stanga. Iportant la frana de motor este sa simti in urechi turatia motorului si uitandu-te pe bord la ceasul de turatie sa fii agil si sa tragi schimbatorul de viteze in alta treapta sincron cu turatia motorului fara sa produci smuncituri.Asta este smekeria cu frana de motor.