| VortexLuz a întrebat:

Ce mașină credeți că ar fi bună pentru un începător? Eu m-am gândit la un Vw Passat, Berlin, 2008, 1.9 TDI 105Cp. L-am ales după următoarele criterii: Spațios, arata super bine (părerea mea), întreținere destul de ieftină, puternic cât de cât, consum bun, nu este cine știe ce nou dar nici vreo vechitură, are dotări destul de bune, întru-un fel are puțin din toate și îl pot achiziționa undeva la 5000€. Voi ce părere aveți?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici rupt nu as da 5000euro pe o masina veche de 10ani si cu un.motor asa mic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intretinere ieftina? Mai numara-i o data bratele, si uita-te cat costa. Se f#*% in mai putin de 10. 000km, deci e inevitabil.
Puternic? rolling on the floor 105cp sunt fix pola, pe caroseria aia.
Mai pui si manopera foarte scumpa la el (construit de-a kuru), defectiunile dese la frana de mana, mufe si senzori, te caci in el.
Te sfatuiesc sa iei Octavia 2, e la fel de aratoasa/performanta, dar mai ieftina la intretinere, si fiabila. Sau Golf 5, dar e inghesuit.
Daca vrei masina, ia Vectra C 1.9 CDTI 150cp.

| VortexLuz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Îți înțeleg punctul de vedere si in mare parte ai dreptate. De Opel Astra H, 2006 1.9 CDTI 150Cp ce părere ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VortexLuz):

Buna. E cam aceeasi treaba cu Vectra, doar ca e mai mica.
Si Focus II 1.6 TDCI e o alegere buna.

| VortexLuz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh, până la urmă dacă privim din alt punct de vedere toate mașinile sunt bune. Depinde in mare parte cum au fost întreținute de fostul proprietar și cum vor fi întreținute în continuare. În mare parte îmi doresc o mașină care să aibă puțin din toate și am am dedus intr-o oarecare măsură că passat-ul ar fi o alegere bună.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VortexLuz):

Passat b6 nu e o masina buna.
B5 a fost mai reusit, si tot m-a dezamagit total.
Sunt masini complicate intr-un mod retardat, cu multe minusuri.

| VortexLuz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De Skoda Superb ce părere ai? Am văzut ca arata destul de bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VortexLuz):

Nu le cunosc mai deloc. Sunt pe platforma de Passat sau A6, deci le-as evita.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Pentru un incepator ti-as recomanda o masina care sa fie in regula din punct de vedere al motorului si ambreajului. in rest e cam o masina de sacrificiu.
Poti sa iti cumperi un Pegeot 307
sau un Volvo V40