| Anonim11026 a întrebat:

Ce mașina dintre cele două menționate mai jos sunt mai bune pentru un începător?

1. Ford Fusion
2. VW Golf 5
3. VWGolf plus

Se încadrează în bugetul maxim de 3500? Sau 4000 Euro?

Merită ca un începător să dea suma asta destul de măricică pe o mașină care merge bine? Dar care este puțin veche?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fusion e masina destul de ieftina in comparatie cu Golf 5/Plus. O puteai compara cu Polo, nu cu Golf.
Golf 5 si Golf Plus sunt cam aceeasi masina, au inaltat-o fara vreun castig real. Mecanica e aceeasi. Pe mine nu ma atrag.
Poti sa te uiti spre Focus 2 si Astra H, ca alternative la Golf 5.
Eu as spune Focus 1.6-1.8-2.0 TDCI pentru un incepator, Astra H 1.9 CDTI 150cp pentru un tanar mai experimentat.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu personal as merge pe un golf 5 din lista ta. E mai mic si are aspect tineresc. Mai sunt ca optiuni focus 2, opel astra H, hyundai i30, Seat Leon 2. Fiind incepator daca nu vrei sa te stresezi cu reparatii inutile cel putin pe partea de motor mai bine du-te pe ceva pe benzina aspirat indiferent de marca. Ceva cu 1.6 MPI e ok de la orice marca ca, cam toate is motoare ok si fiabile. Daca vrei diesel macar cauta unul fara DPF ( focus 1.6 tdci 90cp ( nu 109), golf 1.9 BXE, hyundai de 90cp) sunt toate diesel fara dpf. Oricum in bugetul tau sigur se gaseste ceva ok.

| Gabriel010 a răspuns:

Multi spun ca golf-urile 5 nu ar fi reusite, dar eu vad o diferenta mare intre un golf 4 si un golf 5, si la nivel de design, motorizare, "tot ce vrei". Nu stiu de ce unii sustin ca ar fi mai bune golf 4, ca nu e asa. Din lista ta, clar 2 sau 3. 1 nici nu poate fi pus in discutie. As alege 3 pentru faptul ca e mai inalta masina, si ai avantaje si in cazul unui accident( sanse mai mici sa mori sau sa patesti ceva grav in golf plus), dar si in cazul in care mergi pe drumuri off-road. De asemenea, nu iti afecteaza viteza. Viteza cu care poti sa mergi cu ambele " e pe acolo". Asta e parerea mea.
Da, eu zic ca merita. 3500 - 4000 nu e "asa mult" fata de preturile masinilor, in medie. Nici chiar sa conduci "ultimul raci" la 500 daca iti poti permite 3500-4000 pentru una decenta.