| Strepix a întrebat:

Ce masina imi recomandați în jurul sumei de 4000 de euro? As dori berlina(sedan), variante atat pe motorina cat si pe benzina. Eu m-am gândit la Jetta din 2007/2008.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina, in banii aia nu mi.as lua masina 4000€ e putin. Daca as fi sarac pripit si reusesc sa strang 10.000€ mi-as lua o masina cu banii aia ceva in 3 usi o japoneza honda civic.

| Panamax a răspuns:

Octavia 2, Golf 5, Passat, Bora Audi A4, Seat etc.Practic aceeasi masina cu aspect diferit.
Daca te uiti pe site-uri la vanzatorii onesti vei observa ca majoritatea masinilor din 2008 au trecut de 500.000 km. Unele au chiar 700.000.
Miracolul se intampla cand intra in Romania, toate au 160.000.
Si de aici apar problemele, ca un motor este mai problematic decat altul ca o marca este mai buna decat Vag -ul etc.

| Alverto a răspuns:

B.m.w X5?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Jetta e o alegere buna in bugetul tau si Skoda Octavia (practic tot Jetta dar cu sigla de Skoda). Ca motoare diesel du-te pe cele 1.9 TDI si ocoleste 2.0 TDI. Ca motoare pe benzina este cel 1.6 MPI atat pe skoda cat si pe VW. Singura problema notabila e consumul de ulei la cele cu kilometraj mai mare la 1.6 MPI. Personal as lua un 1.9 TDI fara DPF si atunci poti sa il conduci si in oras fara probleme, dar sa il scoti ocazional la drum lung. O alternativa la grupul VAG pe benzina e Megane 2 1.6 MPI. Putin mai slab calitativ la interior si electronic dar motorul este clar mai reusit. Dupa mine, VAG 1.9 TDI daca vrei diesel si Renault 1.6 MPI daca vrei benzina. Bafta!

| Strepix explică (pentru ClaudiuM1997):

Din câte stiu motoarele de 2.0 TDI de pe Skoda Octavia 2, Jetta, Golf 5 sunt fara probleme, nu sunt aceleași problematice de pe Passat B6 sau Audi B7.
1.9 tdi e mai ieftin decât 2.0 în cazul asta.
Menționez ca circul foarte putin in oras.
Care e faza cu DPF? Îl pot scoate si pune oricând, valabil și la 2.0 tdi? Am găsit o Jetta din 2008, 170cp, 6+1, 2.0 tdi în suma spusa de mine si cred ca o sa merg pe ea.

| Nimeni10 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Singura problema la 2.0 tdi e pompa de ulei, in rest ca orice diesel defectiunile ei, iar pe golf 5 jetta, skoda octavia au pompa de ulei clasica, deci nu au probleme cum sunt pe passat b6 si a4 b7

| Goldenbulle7 a răspuns:

Daca vrei Volkswagen, motoare fiabile sunt cele de 1.9 tdi si 1.6 benzina. Dar daca vrei sa alegi pe benzina, iti recomand sa cauti o japoneza. Cele diesel de regula sunt mai predispuse la tepe, pentru ca samsarii cel mai des aleg diesel