| MeMonaIoana a întrebat:

Ce masini pot fi conduse la 16 ani si am auzit ca si un porsche carrera poate fi condus nu stiu exact cum cred ca daca il modifici sau habar nu am da daca poate stie careva cam cat costa?

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da poate fi condus, dar problema e sa nu te prinda politia laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere, dupa 16 ani si cu permis de subcategoria B1, pot fi conduse masini care au masa proprie peste 400 kg dar nu mai mare de 550 kg. Un Porsche nu se incadreaza intre aceste greutati, asa ca fabuleaza cel care ti-a spus ca poti conduce. Numai bine!

| 9gag a răspuns:

Scoti motorul de pe Porche si pui unul de maxim 500cm3 si mai scoti din accesorii sa nu depaseasca 500kg parca si poti sa o conduci cu un permis de conducere B1

| andrei95 a răspuns:

Si acum vrei sa iti cumperi un porche... oricum un exemplu ar fi microcar si mai era o masina ce nu iti trebuia permis si putea prinde parca 80 km/h dar nu mai stiu cum se numeau

| Cromasston a răspuns:

Http://diverse-masini.anunturi-auto.4tuning.ro/......06650.html
La 16 ani, poti conduce doar o masina cum e cea de mai sus:P

| gabrielutzu a răspuns:

Lasa prostiile si du-te la sala,fa alergari,misca-te,nu fii fitoasa si pitipoanca copile,ca te faci cat o vakka daca iti pui cu.u in masina,pune mana si munceste, nu mai sta pe banii parintilor, si dupa aia ia-ti masina pe munca ta nu a altora.

| George_9481 a răspuns:

Cele de sub 550 kg cum ar fi Aixam

| Fiuryan a răspuns:

Da, se poate masinile cu motorul cu capacitate cilindrica pana in 500 cmc. Cel mai intalnit tip de masina de genul ala este AIXAM.

| MeMonaIoana explică:

Nu vorbeam pentru mine am auzit un prieten care are 16 ani si vroia sa isi ia si nu prea credeam si vroiam sa stiu daca e adevart sau era doar o fabula.

| Paranoia_6347 a răspuns:

Aproape orice masina poate fi condusa atata timp cat at Permis, dar eu stiam ca doar un USA poti lua carnetul de la 16 ani...

Oricum, atata timp cat ai permis poti conduce si un Ferrari...