| Annelise a întrebat:

Ce masini poti conduce de la 16 ani? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| d4nny a răspuns:

Sunt unele masini foarte mici...si nu iti trebuie permis si mi se pare ca nu ai decat fata, spate, fara viteze si merge cu vreo 60-80 km/h...si sunt scumpe dar nu stiu pretul.Cam atat stiu, mai intereseaza-te si tu pe netbig grin

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG195/2002(Codul rutier) de la 16 ani se poate obtine permis de conducere pentru cele din subcategoria B1, respectiv autovehicule cu 3 sau 4 roti, avand masa proprie intre 400 si 550 kg, motor cu ardere interna cu CC mai mare de 45 cmc si viteza mai mare de 50 km/h.

| gogusamsung a răspuns:

Există niște mizerii gălăgioase cu care te înjură toți în trafic că se mișcă greu. Și mai și costă cât un Logan, dacă nu mai mult. Ai puțină răbdare că aștia doi ani trec instantaneu.

| Tom a răspuns:

Masini de cusut de spalat, de tnus... ai multe variantelaughing)Glumesc
Nu poti conduce nici o masina de la 16 ani doar daca mergi in America.
Pentru a conduce o masina trebuie sa ai Permis de conducere minim categoria B care nu se poate obtine decat dupa 18 ani.In schimb daca fac un curs de legislatie poti conduce scutere cu capacitate cilindirca de pana in 49 cm cubi.

| Cîrstean_Alin_1990 a răspuns (pentru Tom):

Baiatu mai informeaza-te si dupa aia sa vorbesti

| Macarie_Nicholas_1986 a răspuns (pentru Tom):

Documenteaza-te fecior ca esti cam muci la categoria asta... poti conduce masina la 16 ani in orice tara daca îndeplinește niste conditii din. In america la 16 ani poti conduce absolut orice masina...Da a e motor mai mare o iei pe numele persoanei mâini varsta din familie si se rezolva problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti conduce smart la 16 ani si suzuky doar la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aixam e o maisna superhappy, eu deja o am tongue, se gasesc in Bucuresti.
Te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Titan jdm si virgo. Sunt in jur de 1000-2000EURO

Răspuns utilizator avertizat
| rRAzvANn a răspuns:

Da masinute mici de 45 la ora, costa in jur de la 2000 pana la 10000 de euro
happy. Bafta

| cяιss a răspuns:

Nu prea poti happy

| cornel2121 a răspuns:

Masina de tuns iarba laughing)

| AT a răspuns:

Pejo(s)u si masina papuc, adica 2 masini papuc(i)... pup

| loverock a răspuns:

Smart.

| loverock a răspuns:

Smart si costa 4000 de euro, nu- i chiar asa mult, iti trebuie categoria B1.

| Vlad132 a răspuns:

E o panarama de masina care se conduce de la 16 ani se numeste micro-car sau ceva de genu costa o caruta de bani si nu o recomand in caz de accident sau tamponare usoare tio face praf si te faci si tu mai bine iti iei un scuterbig grin

Alte răspunsuri
| Ssmara a răspuns:

Paii in primul rand, dc sa conduci masini de la 16 ani? prima lege a fost clara : de la 18 ani individul poate primi carnet de sofer. Asta ar insemna ca un individ de 16 ani nu este atat de capabil ca unu la 18 ani. Exista un tip de masina care se poate conduce, dar cel mai bine e sa astepti inca doi anibatting eyelashes nu te grabi :d graba strica treabahappy

| TheLastMe a răspuns:

Masini care ajung doar pana la 50 km/h. Costa in jur de 8000-10. 000 euro.(cauta detalii despre Microcar)

Sper ca am fost de ajutor.happy

| izo0o a răspuns:

Masinile se numesc AIXAM! Costa intre 1000-3000. E happy