| noodlebravo07 a întrebat:

Poti conduce masini de 4 locuri la 16 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca asemenea masini se incadreaza la categoria B1, cu aceasta categorie se pot conduce masini foarte mici si permisul se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere si ai reusit la examinare (probele teoretica si practica).
Conform Anexei la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

2 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Cred ca sunt ceva modele de Aixam care au 4 locuri si intra la categ B1