| coadadematura a întrebat:

Ce parere aveti de motorul de 1.8 TFSI de pe audi A4 B8 2009-2015/16? Am intentia sa cumpar pentru mama pentru oras, stiu ca motoarele diesel sunt foarte bune dar mama nu conduce diesel, deci aleg benzina. Ce imi puteti spune despre acest motor? Defecte, e bun sau nu, pro/contra acestui motor.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mama nu conduce diesel, deci aleg benzina"

un disel se conduce EXACT la fel (deh, schimbi la o turație mai mică - te obișnuiești in 30 secunde) ca un benznar așa că n-ar avea probleme

| coadadematura explică (pentru sierra1):

Stii ceva despre motorul 1.8 TFSI sau nu?

| sierra1 a răspuns (pentru coadadematura):

Nu NU cumperi un motor ci o MAȘINĂ așa că intreabă despre una! Pricepi?

| coadadematura explică (pentru sierra1):

Bai omule, normal ca, cumperi o masina nu un motor, dar masina contine si motor si eu intreb persoanele de aici ca stiu ceva despre acest motor, e bun sau nu, daca are probleme care apar la mai multe persoane si care sunt acele probleme etc. Pricepi?

| sierra1 a răspuns (pentru coadadematura):

Pe scurt, să n-o lungim: a4 1.8 benznă pentru oraș e o prostie la fel de mare cât mașina in sine! Dar tu ești liber să iei (pentru maică-ta ințeleg) și un a8

noroc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aia e masina de oras? raised eyebrows
Ia o Skoda Rapid 1.0 TSI.

Răspuns utilizator avertizat
| ivees a răspuns:

E bun dacă a fost întreținut. de obicei, motoarele de 1.8 și 2.0 TFSI la modelul acesta consuma foarte mult ulei.

| Geo2022 a răspuns:

Am detinut 4 ani o masina cu motor CDAA 1.8tfsi.Motorul este o bijuterie tehnologica si face efectiv pipi pe orice tdi la orice aspect.
Daca reusesti cauta o motorizare dupa 2012 cand au fost rezolvate niste probleme cu consumul de ulei exagerat sau un exemplar mai vechi care a fost rezolvat in garantie.
Eu am avut unul din 2009 dar nu consuma ulei deloci. Probabil ca a fost rezolvata problema inainte sa o cumpar eu.dar si cu consum marit oricum merge bine.
La semafor nici nu se aude motorul, auzi doar un vreun" te de i "daca sta in spatele tau.

Răspuns utilizator avertizat