| vmalex21 a întrebat:

Ce parere aveti despre sculele MOB France-Ius Brasov? Am inteles ca sunt de productie romaneasca si la un pret decent. Vreau sa achizitionez o trusa de chei tubulare si oscilez intre o trusa de a lor si una de la LIDL de productie taiwaneza.

Răspuns Câştigător
| Ωmega a răspuns:

Este excelenta la acest pret. Depinde si de ce anume iti trebuie insa din cate vad in foto si specificatii, are cam tot ce trebuie si pentru uz general si pentru uz mai pofi si des.
Forate buna achizitie, chiar recomand.

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca vrei scule cumpara de firme cunoscute.Vad unia tot bat tobele ca cheile chinezesti nu-s bune ca bla bla.Pai daca nu stii nu vorbi.Toate telefoanele Apple sunt facute in china.Si aproape toti pantofii Nike sunt fabricati in china.Asta inseamna ca nu-s bune astea sau cum? Nomal daca cumperi chei chinezesti fara nume, da alea nu poti desface nimic cu ele.Dar sunt firme care fac scule, firme cu traditie care isi fabrica sculele in china sau Taiwan.Eu pun pariu cu cine vrei, iti arat chei fabricate in china sau Taiwan care da lectii oricarei scule fabricata unde spui tu.Bine asta ce zic eu a fost asa ca idee, adica sa nu bagam lucruri inventate si fabricate in china la gramada cu cele doar fabricate in China.Si acum ca tu ai spus intre ce scule oscilezi, da normal cumperi pe cele de la Brasov ce ai spus, nu cele fara nume de la lidl.Niciodata sa nu cumperi ceva fara nume, sau din astea cu nume necunoscut.Si nu fa comparatie niciodata intre un lucru unknown si unul de firma chiar facut in China sau oriunde. Iara daca vrei scule bune poti cauta si pe ebay.

| vmalex21 explică (pentru relian):

Cu tot respectul insa eu cu firme gen Nike sau Adidas m-am ars urat de tot.Adidasi cumparati din strainatate care dupa vreo 7-8 luni aveau deja nevoie de reparatii.Erau,,Made in China,, Ce am cumparat de la Adidas fabricat prin Indonezia, Vietnam sau Turcia am folosit chiar si 2-3 ani.Firme de renume precum Unior nu prea produc in China ci in tari mai,, ieftine,, din Europa de Est.E drept ca lucrurile produse de companii occidentale in China sunt cu o idee mai buna ca alea chinezesti 100% insa am serioase indoieli in legatura cu controlul calitatii.Nici firma nu mai reprezinta o garantie a calitatii.Vezi Philips care a ajuns de toata jena de cand anumite divizii au fost preluate de catre chinezi.Pe Ebay e cam complicat, nu stiu cum e cu livrare, cu garantia si cu transportul.

| relian a răspuns (pentru vmalex21):

Man eu am nike din 2009 si acu ii port.Nike Air Max, doar ca eu locuiesc in state si aici toti pantofii nike is made in china.Crezi ce doresti. Daca Nike are fabricile in china asta nu inseamna ca aia fac ce vor ei, asta inseamna ca fabrica din china face exact ce spune firma nike adica prorprietaru.La fel si Apple toate produsele lor sunt facute in china.In america 90% din produse is made in china, dar nu sunt produse chinezesti, aia nu prea intelege lumea. Daca sunt facute in china asta nu inseamna cai lucru chinzesc. Daca cumperi lucruri chinezesti atunci da alea nu-s bune.In america nu sunt lucruri chinezesti, adica firme chinezesti.Toate firmele is americane doar ca au fabrici in china. Spui ca firma nu mai prezinta garantie? Depinde de tara.De ex in america nu au cum intra produse de firme dar care de fapt sa nu fie ale acelei firme, daca ma intelegi ce zic.Adica un ex telefoane apple.Am auzit ca in RO sunt telefoane Apple dar de fapt is altceva sis facute in china.Asa ceva nu exista in america.Deci daca tu cumperi ceva care de fapt este cu totul altceva asta nu inseamna ca firma e de vina.Cam asa sta situatia.Nu cred ca o firma cunoscuta risca sa isi poarda clientii pentru ce? Adica te dai singur la fund sau cum.Eu am spus de nike, dar stai linistit ca Nike fac majoritatea pantofilor naspa, nu am spus ca tot ce fac aia e super.De la Adidas de ex eu nu am gasit nimic sa spun ca merita, ca ma simt bine in ei, ma refer la incaltari. Apple este cred singura firma care face numai lucruri de calitate.Nu pot spune ca au si stifturi, pentru ca sincer nu prea au.Dar astea erau exemple.De ebay nu e complicat deloc, doar trebuie sa ai ceva informatii sa stii ce sa faci. Ebay se pare a devenit cel mai sigur site online.Tot ce trebuie sa faci este sa comunici cu vanzatorul, sa intrebi tot ce este neclar pentru tine clar si sa primesti raspunsuri clare. Daca nu primesti raspunsuri atunci nu cumperi.Pe ebay nu are cum sa iti traga teapa, pentru ca nu stiu cum e pe ebay europa dar pe america toti accepta doar plata prin paypal deci nici o sansa sa dai sau sa iei teapa.Singura chestie ti-am spus trebuie sa comunici cu vanzatoru, sa il intrebi despre produs daca e nou, daca e sigilat, daca nimeni nu la atins vreodata. Daca el zice da atunci cumperi, daca spune nu stiu pa si la gara.Cu livrarea intrebi la fel, sunt destui care vind si out the US, doar ca probabil te costa ceva mai mult shipping.Da in RO nici eu nu as cumpara lucruri chiar de scrie pe ele stiu si eu ce firma pentru ca nu ai nici o garantie ca e acea firma.E o tara de doi bani, de hoti si tilhari.

| vmalex21 explică (pentru relian):

Te cred. Poate pentru piata americana se produce la o alta calitate si alte modele.Eu cumpar imbracaminte si incaltaminte doar din Germania, Austria sau Italia din motive de preturi mai bune si calitate mai buna in comparatie cu ceea ce gasesti in Romania si iti spun ca firmele astea nu mai sunt ce au fos acum ceva timp. Puma ce ma tine ceva mai mult, am avut o pereche de adidasi de la ei vreo 4 ani la o folosire aproape zilnica.Recent am trecut pe pantofi din piele de productie europeana cumparati la lichidari de stocuri si sunt excelenti.Bocanci Fila produsi in Portugalia folositi vreo 3 ierni pana acum, nicio picatura de apa luata, cumparati cu vreo 60 de euro.Ma rog, tu esti in America iar noi suntem in Europa, e ca si cum am vorbi de doua feluri de mancare diferite.Eu mai foloseam Amazon insa am probleme cu livrarea.Eu cel putin sunt mai linistit cand vad ca pe eticheta produsului de care am nevoie scrie,,Made in Indonezia,,,, Made in Turkey,,,, Made in Romania,,,, Made in Poland,, in comparatie cu vreun produs,, Made in China,,

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cheile de la lidl nu le iau nici daca le primesc cadou.

| vmalex21 explică (pentru TrăieşteClipa):

Chiar asa de indoielnice sunt ca si calitate? Oamenii care au cumparat asa ceva mi-au zis ca sunt decente ca si calitate in general, nu sunt pentru o utilizare industriala iar ca produsele taiwaneze sunt cu o idee mai buna ca alea chinezesti.Totusi iti multumesc pentru sfat...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru vmalex21):

Daca ai un surub intepenit sau ruginit, o cheie adevarata face diferenta.
Asiatica se rupe sau se largeste, iar cea adevarata isi face treaba.
Iar diferenta de pret nu este chiar atat de mare.

| Ωmega a răspuns:

Nu cumpara chei tubulare de la LIDL. Ori cele de productie romaneasca ori daca vrei poti cauta la Dedeman care tot romani sunt, si vei gasi cele mai bune truse la cele mai bune preturiwinking

| vmalex21 explică (pentru Ωmega):

Http://magaziadescule.ro/......e-metalica
Ce parere ai despre trusa asta?

| vmalex21 explică (pentru Ωmega):

Imi trebuie pentru o utilizare normala, n-am service auto laughing Vreau sa le folosesc prin casa, la o masina, vreo bicicleta, asa ceva.Am mai cumparat de la firma asta IUS Brasov si un set de imbusuri acum ceva timp si vad ca sunt foarte calitative.Pana atunci am rupt seturi intregi de origine asiatica.Pe urma sunt produse in tara noastra si de ce sa nu cumparam si produse romanesti.Mersi pentru recomandare, iti dau funda happy

| Ωmega a răspuns (pentru vmalex21):

Cu placere si multumesc pentru funda. Sunt din Brasov, de aceea cunosc foarte bine produsele IUS, mai ales ca si eu detin happy Altfel nu le-as recomanda. Si exact cum ai zis si tu, trebuie sa sustinem economia si firmele romanesti, ca m-am saturat de atatea chinezarii si turcisme. In Asia se face orice la foc automat, si cand lucrezi constant intr-un astfel de registru calitatea are cel mai des de suferit.

| KNST a răspuns (pentru Ωmega):

ABSOLUT tot ce are brandul MOB-IUS este fabricat 90% in China. La IUS se face doar calirea, montarea manerelor, vopsirea si branduirea.

| vmalex21 explică (pentru Ωmega):

Si eu sunt din Brasov insa de vreo cativa ani nu mai locuiesc pe acolo.Stiam in schimb niste persoane care au lucrat la IUS si imi spuneau ca sunt scule decente si la preturi bune.Mai ales de cand au fost preluati de catre francezi.Problema e ca romanul in general cumpara ce e mai ieftin si nu se prea uita pe eticheta.In Asia amaratii aia lucreaza pe cativa dolari pe zi iar controlul calitatii este cam inexistent.

| vmalex21 explică (pentru KNST):

Din ce am vazut pe siteul lor se pare ca au unitati de productie doar in Franta si in Romania.Am cumparat anul trecut un set de imbusuri, le-am folosit de vreo cateva ori si n-am avut cu ele probleme.Scria pe ele,, Made in Romania,, Am discutat chiar si cu un mecanic auto si mi-au spus ca sunt destul de calitative pentru o utilizare generala.Totusi de unde ai aflat ca productia se face in China?

| Ωmega a răspuns (pentru vmalex21):

Este excelenta la acest pret. Depinde si de ce anume iti trebuie insa din cate vad in foto si specificatii, are cam tot ce trebuie si pentru uz general si pentru uz mai pofi si des.
Forate buna achizitie, chiar recomand.