| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferati diesel sau benzina? de cethinking

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eterna dilema. Ma numar printre putinii amatori de benzinare. De ce? Sunt mai silentioase, nu vibreaza atat de tare, nu au intarzierea la acceleratie specifica dieselurilor, piesele de schimb si consumabilele sunt ceva mai ieftine, pornesc la fel de usor si vara si iarna, de obicei au un raport mai bun consum/cal putere, aceeasi putere obtinandu-se la o cilindree mai mica (de unde impozit mai mic, RCA mai mic). Bineinteles ca in ultimul timp au evoluat foarte mult si motoarele diesel, insa in ciuda faptului ca toti romanii sunt innebuniti dupa ele, legea conform careia motoarele diesel incep sa devina rentabile abia dupa 30. 000 km parcursi anual a ramas inca valabila.
Pentru cei care isi doresc economii la combustibil, solutia optima nu este motorina, decat daca o procura din alta parte decat de la pompa. Solutia cea mai ieftina ramane deocamdata GPL-ul.

9 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Diesel, asa cum spun toti, consuma putin e mai silentios, are un cuplu mare. Dar motoarele diesel au mai putine rotatii pe minut cam 3000 iar pe benzina 6000 din cauza asta pe benzina e mai puternic, dieselul are iar un dezavandaj pentru ca este putin mai scump.

| Vizitiul a răspuns:

Diesel. In primul rand pentru consum, pentru cuplu si apoi pentru puterea superioara pe care o dezvolta un diesel in raport cu consumul.

| koool a răspuns:

Diesel, fara duda!

| BigV a răspuns:

Diesel! Este net superior fata de benzina!

| komunistu a răspuns:

Vesnicul versus... Am masina pe benzina, iar tata diesel. Imi plac amandoua cum se comporta la drum, dar tot mai mult imi place benzina. Nu exista vibratiile puternice a unui motor diesel, motorul e mult mai silentios. In plus, motoarele diesel sunt motoare complexe, supuse unor presiuni mult mai mari ca cele pe benzina. Implicit, riscul sa apara un defect e mai mare. Si imi place benzina pentru sprintul ei, si sunetul motorului cand il turez. Senzatiile oferite de benzina nu se compara cu diesel.

| Sofer a răspuns:

Prima data am condus diesel care mi-a placut dar cand mi-am luat pe benzina am facut greseala vieti mele. Deci pro diesel fara discutii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diesel, clar! Eu am un diesel cu turbo si sincer face benzina fara probleme. Iar consumul este foarte mic...

| doru10rapid a răspuns:

Diesel, masina merge mai bine.

| Mayweather a răspuns:

Benzina pentru ca masina merge mai usorwinking