| Ahdhsa a întrebat:

Ce sa aleg dintre un BMW seria 3 an 2006 motor 2000 diesel 163 cp și un Audi a 6 4x4 3000 diesel 280 cp?
Eventual mam gândit și la benzina, ce motorizare și ce mașina ar fi mai buna? Doar răspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Personal as recomanda Audi A6, acele motoare de 3.0 sunt printre (daca nu, chiar) cele mai fiabile motoare disponbile pe acele masini, acum, desigur conteaza foarte mult si cum au fost intretinute, plus ca vorbim si de Quattro, care deja e cireasa de pe tort.
Acum desigur, poate intretinerea o sa fie mai mare fata de BMW, sa nu mai vorbim de taxe, dar totusi e o alegere buna.
Acum, pe partea de aspect, ramane la aprecierea fiecaruia, personal imi place mai mult aspectul E90-ului.

Asta este doar opinia mea.
Iti recomand sa te mai informezi si pe forumurile de specialitate despre aceste modele, vei afla informatii utile.

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Auzi un motor de 2000 diesel pe a6 nu e bun?

| OldSoul a răspuns (pentru Ahdhsa):

Cum ai norocul.
In general acele motoare sunt destul de problematice, daca ai norocul sa prinzi unul bun, poti merge mult si bine fara probleme, doar sa verifici axul de la pompa de ulei cu prima ocazie, si mai apoi la fiecare distributie sa-l schimbi si nu ar trebui sa ai problema, dar tot la fel poti sa prinzi unul cu probleme in care bagi si tot bagi bani in el si tot degeaba.
Daca e masina intretinuta si ii dai ulei la timp, nu ai belea, dar daca cel din inaintea ta nu a intretinut-o, o sa ai de reparat dupa el.

PS:In momentul de fata eu tot motor de 2. 0tdi am (un ax) dar in comparatie cu cele de 1.9 din generatia anterioara, sunt putin dezamagit, parca ar putea mai mult (aici ma refer la modul in care trage)
Bine, si sunt putin dezamagit din ce am citit pe net, ca sunt multe eventuale probleme, si cu putin ghinion strici tot motorul, aici ma refer daca pica pompa de ulei si nu esti pe faza, dar in cazul meu nu stiu, fie o sa pun pompa de 1.9 si scap de aceasta belea fie il dau, desi, e o decizie dificila, deja am bagat ceva bani in motor, iar masina e pe placul meu, foarte bine dotata.
Dar nici ca as stii ce sa iau altcevalaughing Pana prin 2012 toate au probleme cu pompa de ulei, deci... aia e beleaua.

Daca iti permiti un 3.0, alege 3.0, dar daca nu-ti prea permiti, e si 2.0 oke, mai problematic ce e drept, dar totul tine de cum a fost pastrata masina, iar asta se aplica indiferent de motor, de model.

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Dacă nu găsesc un 3000 pe placul meu cred ca o sa ma trec pe un pasat 2009 Ceva genu ce crezi se compara?

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Sau nu se compara pasatu?

| OldSoul a răspuns (pentru Ahdhsa):

Nu se prea compara cele doua intre ele.
Acum ce e drept, are un aspect destul de placut, insa sunt destul de problematice si alea.
In cazul asta iti recomand sa cauti unul BlueMotion e o alegere destul de buna, nu au atatea probleme ca cele din generatia anterioara.

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Dar cea mai buna mașina pana în 7000 de euro?

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Da un tureg 2005 2500 diesel? Dar care crezi tu ca ar fi cea mai buna mașina pentru 7000 euro

| OldSoul a răspuns (pentru Ahdhsa):

De Touareg nu sunt atat de informat despre model, deci prefer sa nu-ti dau un raspuns.
Eu as zice totusi sa ramai pe ceva Audi.
Eventual poti cauta un A4 B7 1.8T (benzina) quattro.
Daca-ti place modelul, si iti permiti sa pui cativa litrii in plus la consum, e o alegere inspirata.

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Nu prea îmi place cred ca o sa rămân tot pe a 6

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

Nu sunt hotărât deloc îmi place și touareg dar acum nu mai știu ce sa zic. Da un seria 3 2004 2000 benzina ar merge?

| OldSoul a răspuns (pentru Ahdhsa):

Nu pot hotara eu pentru tine.
Ti-am spus parerile mele.
Decizia iti apartine.
Oricum iti recomand sa verifici forumurile de specialitate cu referire la modelele care te intereseaza, vei afla mai multe informatii utile.
Si nu te grabii sa-ti iei o masina, cauta binewinking

| Ahdhsa explică (pentru OldSoul):

O singura întrebare mai am. Ce părere ai despre un BMW seria 5 2007 motor 2000 diesel sau un seria 3 2007 2000 diesel e scumpa intretinerea piesele?

| OldSoul a răspuns (pentru Ahdhsa):

Sunt doua modele frumoase, in special e60-ul, problema e ca la unul din motoare distributia este spre habitaclu, iar inlocuirea ei este dificila deoarece trebuie dat motorul jos, in rest din ce stiu eu, sunt masini bune.
Dar ce e drept, si ca piese sunt destul de scumpe.

16 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De Smart-Sport ai auzit?winking

| Bitzer a răspuns:

De fapt, ce asteptari ai de la masina?

| Ahdhsa explică (pentru Bitzer):

Sa nu am probleme cu ea sa fie fiabila