| GhostRider02 a întrebat:

O sa devin incepator, si ca masina de inceput m-am tot gandit la un audi a4 din anii 95-99 cu motor de 1.6 1.8 benzina 1.9 tdi ce parere aveti despre aceste masini? Si care motor credeti ca e mai potrivit la aceasta masina benzina sau diesel? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.8 s-ar putea sa fie mai econom decat 1.6, pentru ca merge mai usor cu acea caroserie. 1.6 e cam mic pentru caroseria aia, si munceste mai mult. Extraurban poti scoate cu un benzinar si 5.5%, peste 6.5 eu deja consider enorm. Urban 10% ar fi normal, pana la 12%, iar mixt undeva la 7-8%. Toate astea la un mers normal, dar nu subturat. Poti sa mergi si sportiv incadrandu-te in consumurile alea, totul e sa stii cum sa-ti folosesti demarajul. Poti tine a 3-a pana in limitare la 100+, daca apoi o lasi pe liber sau dai a 4-a si a 5-a si o tii constant, cu pedala apasata cat mai putin(asta reusesti dupa ce inveti masina), consumi chiar mai putin decat unul speriat care schimba la 2000 si cere motorului sa lucreze in sarcina la 1500rpm.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ti ai cumpara o masina veche de 20 ani?

| GhostRider02 explică (pentru suntserios):

Pentru ca imi plac modelele alea si sunt mai ieftine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt masini ok, cam scumpe la intretinere. Alea 1.6 si 1.8 sunt destul de ieftine, iar pentru prima masina e mai bine asa, inveti sa conduci mult mai bine pe benzinar, si nici n-ai grija motorului, nu se infunda nimic, il conduci cum vrei.

| GhostRider02 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt scumpe piesele? Si un motor de 1.6 cam cat consuma? ca evident ca 1.8 consuma.Si se strica des?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GhostRider02):

1.8 s-ar putea sa fie mai econom decat 1.6, pentru ca merge mai usor cu acea caroserie. 1.6 e cam mic pentru caroseria aia, si munceste mai mult. Extraurban poti scoate cu un benzinar si 5.5%, peste 6.5 eu deja consider enorm. Urban 10% ar fi normal, pana la 12%, iar mixt undeva la 7-8%. Toate astea la un mers normal, dar nu subturat. Poti sa mergi si sportiv incadrandu-te in consumurile alea, totul e sa stii cum sa-ti folosesti demarajul. Poti tine a 3-a pana in limitare la 100+, daca apoi o lasi pe liber sau dai a 4-a si a 5-a si o tii constant, cu pedala apasata cat mai putin(asta reusesti dupa ce inveti masina), consumi chiar mai putin decat unul speriat care schimba la 2000 si cere motorului sa lucreze in sarcina la 1500rpm.

| MariusF23 a răspuns:

Cu banii astia iti iei Logan. Toata lumea viseaza la Audi.

| GhostRider02 explică (pentru MariusF23):

Da cum chiar logan o sa imi iau ca nu am ce lucra.Si da sunt masini super parerea mea, de aia am pus aceasta intrebare mai mult pentru posesori care mi-au putea zice cate ceva despre aceste masini.

| katathunder a răspuns:

Pentru inceput benzinara 1.6 ii ok, intr-adevar intretinerea ii mai scumpa la modelurile alea