| elasexygagica a întrebat:

Ce se intampla daca masina e pe liber si o turez la maxim?

Răspuns Câştigător
| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Pai 1 la mana cand ajunge la turatia maxima motorul incepe sa decupleze (sunteul se va auzi intermitent ) 2. creste temparatura motorului(fierbe apa) 3 daca il ti prea mult se caleaza motorul ori bubuie de rupe sper ca te-am ajutat vizioneaza clipu asta si o sa vezi tot;) pfuai ca 2 ore am cautat dupa el http://www.220.ro/auto/I-A-Facut-Pok-Motorul/xSmo7BYrh5/

14 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu te lua dupa acel link postat de cineva cand iese fum din masina, avea si frana de mana trasa acea masina dupa cum se misca, si in plus nici nu avea radiatoarele si s-a incins!

Daca este le liber o poti tura decat pana la un anumit punct, apoi iti taie injectia la masinile mai vechi, dar nu se intampla nimic, sau daca este o masina mai noua nu permite sa ii creasca turatiile peste un anumit numar de ture pe mint. La cele cu turbo risti sa strici turbina daca le turezi aiurea, dar nu din prima, dupa ce faci asta de mai multe ori la rand fara sa ii lasi timp sa se raceasca, sau daca mentii masina turata la maxim in timp se va duce discul de ambreaj! Daca mai vrei alte detalii da-mi un mesaj privat fiindca nu obisnuiesc sa revin pe topicurile pe care am raspuns, sau deschide alt topic!

| darrio2007 a răspuns:

Creste turatia(pentru ca motorul il turezi, nu masina) motorului si stai pe loc.Dar te costa la portofel daca il tii prea mult turat.Mai bine foloseste combustibilul cat mai util.Adica pentru deplasare.

| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Mama ce de experti la masini laughing) cumsa nu se intampla nimica daca il ti turat la maxim laughing))dati clik pe linkul dat demine in comentariu anteriorwinking mai iesiti din casa sau mai cautati pe netwinkingunu care a fost mai aproape a f daniel cu bujiilewinking

| XK a răspuns:

Se duce pe p#la motorulwinking

| daniel_5512 a răspuns:

Sar bujiile si iti **** motorul

| qLoveSmileღ a răspuns:

Buna.Nu se intampla nimic! Doar sta pe loc. happy

| TheAshen a răspuns:

Se plafoneaza

| robertdaniel95 a răspuns:

Urla pentru ca tu turezi motorul

| myhaytzu a răspuns:

In functie de masina una pe benzina o sa se tureze pana iti taie benzina asta se va intampla in 1-2-3 secunde in functie de cat de prusc apesi pedala, nici la masinile mai noi dar nici la cele mai vechi nu se recomanda sa faci asa ceva insa daca faci nu o tine prea mult in ture mari, daca este pe motorina doar se va tura si atat nu va taia motorina apropo cand iti taie benzina asta se intampla doar pentru cateva fractiuni de secunda sa nu te gandesti ca nu va mai porni masina, iar daca masina este prea veche ai posibilitatea de a cala motorul adica iti poti lua adio de la ea.

| buzoianul a răspuns:

Depinde de masina, la unele poti sparge motorul. Cele mai noi au limitare pentru cei care au chef sa faca experimente. Depinde ce masina ai happy

| buzoianul a răspuns:

Bai desteptii cu spartul motorului. Din cate stiti ( daca aveti un pic de cultura auto) motoarele BMW nu au limita de turatie. Il tinem un rezervor de benzina in turatie maxima, si punem pariu ca nu pateste absolut nimic motorul? happy

| iahim_3430 a răspuns:

Buna, in principiu se recomanda a nu se tura masina pe loc, dar daca o turezi nu se intampla nimic deosebit doar o sa-i auzi acel sunet placut pentru pasionatii auto cand "ii taie benzina", asta daca ai motor pe benzina daca ai disel nu este nici o senzatie doar se plafoneaza si o sa dea fum

| asd_8205 a răspuns:

Depinde ce masina ai ca daca e dacie si o ti cam 2 minute spargi motoru daca e straina depinde ca unele au limite in care cad is blana revine la relantiu

| bugacalin a răspuns:

Acuma te referi la masina aia cu care mergi 250km/h? Daca da! Iti grantez ca nu o sa pateasca nimic masina! laughing