| BlackRaven45 a întrebat:

Ce sfaturi ati avea pentru o persoana care urmeaza sa dea traseul pentru categoria B?

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

-Grija mare cand intri pe un drum cu sens unic s-ar putea ca examinatorul sa-ti spuna sa parchezi si apoi sa te lase sa alegi in ce directie sa mergi, grija mare sa nu mergi invers fata de cum e sensul unic.
-Cand mergi cu spatele sa nu depasesti 50 de metri, examinatorul nu-ti va spune cat sa mergi cu spatele, te va lasa de capul tau, tu cand constati ca te apropii de aia 50 de metri te opresti si-i spui ca nu ai voie mai mult de 50 de metri.
-Grija mare cand examinatorul te lasa sa mergi pe unde vrei tu la anumite intersectii, s-ar putea ca intersectiile alea sa fie prevazute cu indicator 'obligatoriu la stanga/dreapta/inainte'.
-Cand esti la o intersectie cu 'cedeaza trecerea' s-ar putea sa se gaseasca un sofer care sa te lase sa te bagi chiar daca el are prioritate, sa nu cumva sa te bagi, tu respecta indicatoarele de prioritate, daca tu ai cedeaza trecerea astepti sa treaca masinile de pe drumul cu prioritate si apoi treci tu, daca treci ca te-a lasat ala examinatorul o va lua ca neacordare de prioritate si cel mai probabil te pica direct la faza asta!
Altele nu mi le mai aduc aminte momentan...
Mai tin minte ca trebuie sa stii numarul de inmatriculare a masinii, inainte sa pornesti trebuie sa verifici oglinzile, pozitia scaunului, chiar daca sunt setate bine tu pune mana pe controale sa vada ca stii ce trebuie facut, ai scaunul, oglinzile, volanul, centura dupa care pornesti motorul si pleci, examinatorul nu este obligat sa poarte centura, spun asta pentru ca stiu pe cineva ce s-a certat cu examinatorul ca nu voia sa-si puna centura, el credea ca examinatorul il ia la misto si il testeaza, atat de tare l-a stresat pe examinator incat examinatorul a facut in asa fel incat sa-l pice pe cel ce dadea orasul.
Bafta!

| unvecin a răspuns:

Ascultă muzică clasică înainte de examen. happy Eu așa am făcut a doua oară când am dat și totul a mers strună.

| kornelus a răspuns:

Buna seara BlackRaven45.
1.Trebuie ca sa inveti ca sa iti controlezi emotiile.
2. Odihna inainte cu 1 seara de-a da traseul.
3.Recapituleaza ceea ce te-a invatat instructorul in timpul orelor de pregatire.
4.Atentie la: indicatoare, prioritate, viteza(respecta viteza inscrisa pe indicatorul rutier, daca pe indicator este 30km/h mergi cu 30km/h nici mai mult nici mai putin).
Si in concluzie nu uita: politistul doreste doar sa vada caci esti sigur/a pe volan.
O seara buna!
Succes la examen!

| oidee a răspuns:

happy Sa respecte regulile de circulatie si tot ce a invatat in scoala.

| BloodMoney a răspuns:

Vorbeste cu cineva care a luat permisul recent si roaga-l sa dati o tura pe traseul pe care te va pune sa mergi examinatorul. Stai calm, o sa fii mai relaxat cu examinatorul decat cu instructorul. Vei fi tu si masina, pe el imagineaza-ti ca doar il plimbi. In fond, chiar asa si e. Ca idee generala, ar fi bine sa mergi cu 20-25 km/h, mai mult cu treapta a 2-a, ca sa fii mai sigur pe tine. Daca ai pe unde, dai si cu a 3-a, ca sa faci impresie. Oricum, nu e necesar daca nu te intreaba examinatorul ' Ai si a 3-a la masina asta? '. Ce sa zic, mult succes si ai grija la pietoni. Orice ar fi, nu trece daca vezi un pieton in apropiere, te opresti si ii faci semn sa treaca. Aici se pica mult. Prioritate la pietoni intotdeauna! Ai grija, la semafoare la fel, unde ai verde si faci dreapta, vezi ca si pietonii e posibil sa aiba verde. Prioritate la pietoni. Multa grija ca la scoala de soferi nu inveti soferie, inveti sa iei traseul! Intotdeauna sa fii atent si sa respecti prioritatile, aici se pica mult. Mai bine gresesti la parcari decat la alte treburi, prosteste. Intotdeauna sa te asiguri cand schimbi banda, mergi mai mult pe banda 1, schimbi si tu cand iti spune examinatorul sa virezi stanga la o intersectie daca e cazul. Daca vrei, da-mi un mesaj pe privat sa ma intrebi mai multe.