| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Cat ulei consuma la mia de kilometri un vw passat 3b 1.9 tdi din 1999 diesel? 200 de ml e prea mult, nu?

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Depinde si ce marca de ulei.
Daca este Castrol turcesc este ok. Daca pui Aral sau Divinol este cam mult la 1000km.
Depinde putin si de stilul de mers.
Este posibil sa-l pape pe la turbina, si motorul sa fie ok.

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru xerxes1):

Folosesc castrol 5w 40. Sa stii masina are 270.000 km.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Cu Castrol 5w30 de 50 de lei litrul imi consuma 1, 5 litri la 15.000 km.
Cu liquy Moly 5w30 consuma cam 400 ml.
Cu Divinol 5w30 dpf synto light conuma cam 200-300 ml la 15000.
Am cam 300.000 si eu.Am mai multe masini.La orice misca acum pun doar Divinol made in Germany.
Pana cand s-or apuca turcii sa-l fabrice si pe acesta.

| chioscuta a răspuns:

200 ml era normal de la schimb la schimb.Vezi sa nu scuipe pe la turbo.Da fum cand accelerezi?