| Ionelll78 a întrebat:

Ce ziceți? Mai are rost să-mi cumpăr o mașină euro 4 din anul 2009 având în vedere că motoarele diesel până în norma de poluare euro 4 ar putea să aibă interdicții prin zonele aglomerate? Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat dai pe ea, si cat o vei folosi in urmatorii 2 ani.
Daca in 2 ani bagi 100. 000km cu ea, si o faci buna de remat, iar pretul de achizitie a fost mic, nu conteaza norma de poluare.
Dar daca esti genul care tine mult o masina, si investeste in ea, ar fi pacat sa fie considerat caruta pentru Firea, in 2022, si sa nu ai voie sa dai o tura de Bucuresti cu ea. Si nu e vorba doar de Firea/Bucuresti, moldovenii au vrut sa se afirme primii, si sa interzica accesul masinilor sub euro 4 in oras, desi la ei salariul mediu net e vreo 2000 de lei, iar carierele sunt hartie igienica in orasul ala rolling eyes
Eu as fi trecut pe motor pe benzina turbo, dar sincer e riscant sa iei asa ceva, mai ales SH, pentru ca benzinarele nu rezista ~500. 000km fara interventii, precum dieselul. Sunt mult mai sensibile.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar veni 2 variante. Benzina cu motor mic renault e bun la consum si durabilitate sau motoreta pe benzina la 3000€ cam asa

| OldSoul a răspuns:

Pana o sa aiba euro 4 restrictii in unele zone o sa mai treaca 2-3 ani si probabil pana atunci iti vei schimba deja masina.
Deci, daca nu iti permiti o masina euro 5 e ok si euro 4, acum, ce e drept, s-ar putea sa trebuiasca sa platesti unele taxe, insa eu nu mi-as face griji.

| Ionelll78 explică (pentru OldSoul):

Da...ai dreptate...dar problema e ca dupa ce apar restricțiile nu o sa o mai cumpere nimeni laughing chiar daca as dori sa o vând

| OldSoul a răspuns (pentru Ionelll78):

O sa le cumpere cei din zonele in care nu se aplica restrictiile.
Asa ca, cu un an inainte sa apara restrictiile, probabil prin 2022 o pui de vanzare, si aia este.
Acum, stii cum e, cu masinile, mai mereu o sa pierzi, mai mult sau mai putin laughing
Eu zic sa iti iei o masina pe care sa ti-o permiti, si sa ai si de o intretinere.
Acum, banul tau laughing Decizia ta.

| Ionelll78 explică (pentru OldSoul):

Exact...ceva o fi laughing

| 90210 a răspuns:

Deocamdata nu s-a hotarat nimic. Eu stiam ca o sa inceapa cu euro 3.

| Ionelll78 explică (pentru 90210):

Am auzit de un dispozitiv care poate face upgrade de la euro 4 la euro 6... dar nu stiu camd se va putea face asa ceva in România