| ParadoxVs a întrebat:

Cel mai convenabil la cumpararea unei masini nu e sa cauti una recent adusa Germania si s'o inmatriculezi? Vad ca taxa asta de poluare duce cca 200 euro la un Golf 4 motor 1.6

Zic ca tot iesi mai ieftin decat sa iei un golf gata inmatriculat care iti mai cere si 3500e si e satul de drumurile patriei

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu adusa recent, sa o adsuca cineva special pentru tine.asa e cel mai bine. exact cum vrei-culoare, pret, nr.usi...

| Braunion a răspuns:

Nu, ca neamtu nu vinde nimic de bun. Neamtu n-are niciodata probleme financiare ca sa-si vanda masina pentru a le rezolva. Tot ce vine din Germania sunt cazane trimise la export catre Est (pentru tarile in curs de dezvoltare). De aici le preiau samsarii si dau kilometrajul in urma cu cat este necesar ca masina sa para decenta.

Iar daca dai 3500 Eur pe un golf IV (indiferent de unde provine) poti sa-ti faci certificat de handicapat, pentru ca inseamna ca esti prea prost. Proprietarul poa sa ceara si 100.000 de euro, prost e ala care-i da, nu cel ce cere.
Ii pui 2000 de euro in fata si il intrebi : ii vrei sau nu? Daca zice nu, si peste 5 luni tot la vanzare va sta masina aia. Si uite asa ii fluturi din 3 in 3 luni 2000 euro pana cand o sa-i accepte de foame (va realiza si el ca nu are cum sa vanda un fier vechi cu 3500 euro)

| ParadoxVs explică (pentru Braunion):

Cam putin 2000e pentru un golf 4 din 2002 thinking chiar si pentru 1.4 totusi e inmatriculat.

| Braunion a răspuns (pentru ParadoxVs):

Pai da, dar e o masina mai veche de 10 ani. Degeaba e inmatriculat, ca nu are taxa de prima inmatriculare platita (doar masinile inmatriculate dupa 2007 au). E fix pix ca e inmatriculat daca n-a platit taxa, o platesti ca si cum n-ar fi inmatriculat.

| ParadoxVs explică (pentru Braunion):

Pai da dar taxa e 2-300 euro

| Braunion a răspuns (pentru ParadoxVs):

Daca masina e inmatriculata pana in 2007, oricum o platesti, ce nu intelegi?
In cazul unui Golf inmatriculat in 2001-2002-2003-2004-2005-2006 esti condamnat sa platesti taxa asta.
Doar daca cumperi un Golf din 2007-2013 NU mai platesti nimic (in cazul in care proprietarul nu-si recupereaza taxa).