| huntsman44 a întrebat:

Cine a fost implicat intr-un eveniment rutier fara victime (care sa nu fie din vina lui) si a recurs la intelegere amiabila cu vinovatul? Iti duci masina in service pe asigurarea lui, sau cum sta treaba mai exact? multumesc

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au ei service care lucrează cu asigurarea și te duci acolo
Nu poți sa o bagi oriunde ca nu toți decontează direct și de la asigurare vin bani greu după luni
Poți sa iei bani Cash de la asigurare sa o duci tu unde vrei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, iti faci masina pe asigurarea lui.

| Panamax a răspuns:

Dupa ce faci amiabiala trebuie sa dai telefon la asigurare sa stabilesti o intalnire pentru constatarea daunelor.
O sa incerce sa te pacaleasca sa-ti faci masina in un anumit service, cel mai sigur este sa le ceri banii sa o faci in regie proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exact treaba stă așa.
Totul depinde de compania lui de asigurare.
Si daca masina e putin avariata sau dauna totala.
In cazul in care e asigurat la o companie buna vei primi foarte repede banii si vei face ce vrei cu ei.
Daca e asigurat la o companie mai slaba du masina la un service unde ai un prieten, sa-ti repare repede masina, isi recupereaza el banii mai tarziu.
Daca e dauna totala poti lua banii si să arunci masina.
Sau sa repari masina cu banii primiti, poate mai rămâi cu ceva bani.

| Whitesnake99 a răspuns:

Depinde si ce masini sunt implicate. Pe un prieten l-a lovit un logan, al meu avand o masina de 75.000€ si ala care l-a lovit avea RCA la o firma de no name, n-a auzit nici dracu de ea. Ghici cine si-a reparat masina pe Casco pana la urma laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Inainte să lovești pe cineva te uiti un pic, să nu fie o mașină scumpă.

| mgtow a răspuns:

Se fac actele pe loc, faci poza la daunele masinilor si placa de inmatriculare a vinovatului, numarul de telefon sa il ai la tine si dai un beep sa te asiguri ca ii suna telefonul. Apoi suni asigurarea si ei rezolva tot pleci acasa cu tractarea sau pe roti daca se poate. Daca nu vrea vine politia si rezolva, de fel e bine sa fie o camera in bordul masinii sa se vada inregistrarea cine a fost vinovat.