| Madytzzzzuuuuuu a întrebat:

Cine imi explica si mie ceva, dar nu ma luati la misto, e ceva legat de permis, daca am semnul acela de oprire interzisa cu X si stationare interzisa doar cu o liniuta... la care am voie sa opresc 5 min, sau cum? explicati. mi!

Răspuns Câştigător
| Teenagernynho28 a răspuns:

Oprire inseamna 'stationare' de cel mult 5 minute, in timp ce stationarea se refera la un timp mai indelungat (ore, zile etc, mai mult de 5 minute oricum); ai voie sa opresti unde e stationare interzisa (adica sa stai cel mult 5 munute), dar NU ai voie sa stationezi unde e oprirea interzisa!
sper ca ai inteleswinking
bafta!

2 răspunsuri:
| dink08 a răspuns:

O singura linie / = stationarea interzisa ( ai voie sa stai pana in 5 minute) iar cu doua linii X=oprirea si stationarea sunt interzise nu ai ce oprii acolo ca iei amenda 2 mil 400 tongue. Bafta

| besche a răspuns:

La semnul de oprirea interzisa, poti opri doar ca sa coboare sau sa urce cineva. La stationarea interzisa, n-ai voie sa stationezi mai mult de 5 minute