| awspam a întrebat:

Conf. legii daca unu merge pe trotineta pe carosabil, dar el merge pe contrasens pe mijlocul drumului intre doua benzi cine e de vina daca il loveste cineva din greseala sau daca se baga in fata cuiva si il loveste din greseala sau daca un sofer franeaza ca sa evite ceva si asta pe trotineta loveste masina din spate, cine e de vina?
Cum poate cineva sa il judece daca ala e TROTI?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

La ce bizoni is in traficul din Romania trotinetele is cea mai mica problema. Cei mai multi soferi se cred in GTA sau Need for Speed la ce manevre fac laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Wr3nch):

În gta sau NFS nu exista semnalizare deci ii înțeleg. laughing

| DeyCj a răspuns:

Legea nu face diferenţa de vehicole în cazul aceasta.În toate situaţiile prezentate mai sus cel cu trotineta se face vinovat de producerea oricăror accidente/perturbări ale traficului.
Normal riscă amendă şi plata de dune conexe, în funcţie de gravitatea/tipului de eveniment rutier cauzat.

| Nemessys a răspuns:

În toate cazurile descrise de tine, de vina e ala cu trotineta.
1. Circulația vehiculelor se face cât mai aproape de marginea drumului. Deci nu se circula pe mijlocul drumului.
2. Orice participant la trafic este obligat sa respecte distanta fătat de vehiculul din fata pentru a avea timpul necesar sa frâneze în cazul unei situații imprevizibile.

Dacă merge pe trotineta asta nu înseamnă că el nu trebuie sa respecte legea sau ca nu o sa fie sancționat pentru faptele lui. Orice vehicul care circula pe carosabil are și el niște obligații pe care trebuie sa le respecte.

| Goete a răspuns (pentru Nemessys):

O trotineta normala nu este un vehicol si nu stiu in ce masura s-au legalizat in Romania trotinetele electrice.
Oricum, in cazurile expuse de el, cel cu trotineta e vinovat

| Nemessys a răspuns (pentru Goete):

Am zis eu ceva de trotineta normala?
Si daca ai tot adus vorba, ce este? Daca nu e vehicul.

Nu s-a modificat deloc legislatia cand vine vorba de trotinetele electrice, dar asta nu inseamna ca nu este permis sa folosesti una

| Goete a răspuns (pentru Nemessys):

Partea carosabila a drumurilor publice pot fi utilizate Doar de vehicule.
O trotineta normala este considerata jucarie. NU VEHICOL. In Spania si una electrica care nu depaseste 6km/h.

Sau dupa parerea ta poti merge pe carosabil si cu "vehicolul" patine pe rotile?

| Digikey a răspuns:

In toate cazurile ala cu trotineta este vinovat.