| anonim_4396 a întrebat:

A cui este raspunderea juridica si care e pedeapsa in urmatoarea situatie: conduci pe sosea, in curba, doua benzi. Ai 4 pasageri in masina. Iti sare in fata un copil pe o bicicleta, iar de pe contrasens vine un camion. Daca ocolesti copilul, mori tu si ii

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Faptu ca ai 4 pasageri in masina nu te indreptateste sa dai peste cineva, nu este vorba aici de raspundere juridica. Asta poate hotari doar instanta judecatoreasca.

| mariusres a răspuns:

Caz fortuit. Nu exista raspundere penala, nu exista infractiune, nu exista nici pedeapsa. (Asta in conditiile in care ai respectat viteza legala)

| mioara a răspuns:

Incetinesti si opresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A ta, normal. in mod normal, find in curba, ar trebui sa te asiguri.