| Girly97 a întrebat:

Cred că mi-am dat seama de ce nu am reușit să plec de pe loc la primul examen și probabil explicația asta va avea mai mult sens. Din totdeauna instructorul se ocupa cu coborâtul și ridicarea frânei de mână spunându-mi că "vrea să mă ajute să trec examenul și să am mai puțin de făcut" și inclusiv la examen înainte să vină polițistul și martora a venit în mașină și a tras frâna de mână și m-a rugat să nu mă chinui cu ea că vrea să iau traseul. În momentul în care a venit polițiștul și a văzut parbrizul murdar a folosit lichidul din ștergătoare și foarte posibil ca la acel moment să fi văzut frâna de mână trasă și să o fi ridicat cum era normal. Fiind emotivă după ce am văzut că nu puteam pleca de pe loc nu m-am gândit să arunc o privire rapidă să văd dacă cumva frâna de mână a fost activată de polițist pentru că instructorul mi-a spus că doar el și polițistul se ocupă de frâna de mână, nu cursantul deși cred altfel. Cu frâna de mână posibil trasă fără să observ, nu a fost nicio șansă să plec de pe loc, indiferent cât de lent ridicam ambreiajul și chiar dacă eram în treapta 1. Ce credeți?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Orice sofer trebuie sa simta cand masina nu pleaca din cauza franei de mana. Asta din doua motive: masina se ridica de bot, iar in bord se aprinde martorul rosu al franei. Daca nu poti identifica acest fapt simplu, nu prea ai ce cauta pe strada.

| Girly97 explică (pentru regis):

Nu îmi aduc aminte din păcate, asta a fost pe 8 mai. Nu țin minte dacă a fost cum ați spus dvs.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că dacă ai consuma mai puțină energie căutând scuze și vinovați pentru eșecurile tale și mai multă energie învățând să conduci, ai avea rezultate mult mai bune.