| pierduta a întrebat:

Cu ce difera transmisia manuala de cea automata? la transmisia automata ce rol mai are ambreiaju?

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La transmisia automata uzura e mai mica, pentru ca nu permite schimbarea decat la turatia potrivita, pe cand la cea manuala, schimbarea la turatie nepotrivita uzeaza ambreiajul.Ambreiajul are acelasi rol de intermediar intre motor si forta imprimata de inertie, efectuand cuplarea la momentul optim.Numai ca la transmisia automata, ambreiajul actioneaza tot automat.

| defibrilator a răspuns:

La automobile cu transmisie automata nu mai ai pedala de ambreiaj, ai doar 2 pedale