| usernameinvalid a întrebat:

Cu mare parere de rau pun aceasta intrebare:
Aproximativ cat m-ar costa o chiuloasa pentru un opel astra G 1.7 DTI, si mai ales, merita schimbata? Eu am cautat dar nu am gasit mai nimic.

Edit:
Se aude un racait ciudat, nu stiu sigur de la ce este. Cand apas ambreajul, toarce, iar cand il las liber, din nou acel racait. Initial mecanicul a spus ca trebuie ambreajul schimbat, dupa o analizare mai profunda, imi spune ca se aude de la cutia de viteze. Ce ar putea fi?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are chiuloasa cu râcâitul de la ambreiaj?
Ai o problema la ambreiaj, care poate fi irizorie sau mai mare, depinde de noroc.
Este greu sa-ti dai seama de sursa unui zgomot deoarece se propaga foarte usor prin caracasa ambreiajului si a cutiei.
Pana nu demontezi ambreiajul nu poti sa stii.
Dar daca demontezi ambreiajul se merita sa inlocuiesti tot, rulment, placa si disc.
In 99 % din cazuri zgomotul vine de la rulmentul de presiune al ambreiajului.
Daca stai rau cu finantele poti sa schimbi doar rulmentul, dar nu pica imediat.Mai tine de sarbatori.

| usernameinvalid explică (pentru anonim_4396):

"Ce treaba are chiuloasa cu râcâitul de la ambreiaj?"
Sunt cele doua probleme diferite care le am.
Mersi de raspuns.