| benga94 a întrebat:

Cum e traba cu consumul la autoturisme? De exemplu sa luam un logan si un ww polo daca au un consum de 6 si cealalta de 5 dc nici una nu consuma atat? Majoritatea spun ca loganul ia peste 9 in oras si polo tot ceva de genu8, 5-9! Consuma ceva! Cineva mi-a spus ca nici matizul nu e prea prietenos ca si consum undeva la 7, 5-8 in oras, ce masini consuma cel mai putin in oras si peste tot, mi-ar placea ceva care sa nu ma coste mult.

7 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Difera cilindreea vw au motoare mici si greutatea redusa fata de dacii.Inca o chestie unde poate diferi consumul este si plecariile de pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde mai, deoarece tu schimbi vitezele, o turezi, in oras spre exemplu dai 120 km exemplu deja o turezi nu? pe alte drumuri ai vazut mai este o curba mai incetinesti, mai schimbi, o turezi continu, normal ca consuma si ea nu? pe drumuri lungi mai ales la deal, te rupe pur si simplu deoarece urca, si ea practic trage, deci benzina te duci, si eu am opel astra g 1.6 benzina, dar nu ma pot vaita ca vai doamne consuma exagerat, prin oras 7-8 si drum lung 6-7, cateodata 9, rareori

| Braunion a răspuns:

Consumul dat de producator n-are nicio treaba cu cel real. Consumul dat de producator il poti obtine doar mergand la maxim 2000 rpm in treapta a V-a. Cand zice consum urban, se refera la oras (nu neaparat Bucuresti) si da, poti obtine consumul ala noaptea sau sambata dimineata laughing

| benga94 explică:

Si in concluzie daca iau un ww sau logan pe motorina as iesi cu eceva in castig fata de benzina? si care din cele 2 recomandati ca si costuri, asigurare, impozit, etc!

| iordantonio a răspuns:

De regula, consumurile anuntate de constructor sunt cu 10-15 procente mai mici decat in realitate, fiind masurate in conditii ideale de viteza constanta si recurg chiar la unele trucuri pentru. a realiza consumuri cat mai mici (ex: reduceri de greutate, deconectarea alternatorului, echiparea cu anvelope mai subtiri si cu presiuni mai mari, lubrefianti mai putin vascosi, astuparea orificiilor si rabatarea oglinzilor pentru. sporirea aerodinamicii si multe altele). Asa ca majoritatea consumurilor declarate sunt sub cele constatate de utilizatori.

| viorel1990 a răspuns:

Sincer nu poti sa zici ca un matiz consuma mult pentru ca in cazul asta o sa iti faci treaba doar cu tramvaiul

| Braunion a răspuns (pentru viorel1990):

Am un Matiz in autobaza si ala consuma 8-9% in Bucuresti, indiferent cine il conduce. Cielo consuma cam 12% in Bucuresti. Masinile Daewoo nu au fost niciodata economice la carburant.