| anonim_4396 a întrebat:

Cum este mai bine sa leg un amplificator+subwoofer, la player prin RCA sau la difuzoarele din spate? ..si care ar fi avantajele?

Răspuns Câştigător
| Rolandgl a răspuns:

Daca ai la player iesire RCA pentru subwoofer nici macar sa nu pui problema sa iei semnal de la difuzoare. Imputul de la amplificatorul de la subwoofer are nevoie de 1 wat pentru a functiona optim. Daca pui de la difuzoarele din spate ai toate sansele sa arzi canalul de la player si o sa se auda si distorsionat. Spun asta pentru ca stiu sigur ca am incercat-o pe pielea mea si am avut de pierdut. Si in plus daca ai iesire pentru subwoofer la player, sunetul iese emulat pe frecventa joasa si o sa ai fidelitate buna.

1 răspuns:
| 0rlando a răspuns:

Dacă amplificatorul nu are intrări High Level, cu siguranță îl vei arde, chiar și așa, dacă ai ieșiri RCA pe HU și intrări RCA pe amplificator, cel mai bine este să le folosești. Astfel vei avea și control separat din HU asupra amplificatorul.