| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza masina hibrid?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Masina hibrid alterneaza folosirea bateriei si cea a carburantului... Urmand sa se dezvolte si sa functioneze numai pe curent... Dar asta cand nu va mai fi petrolul la putere... Oricum aceasta masina este un pas foarte mare... In anii '90, parca, se mai facuse o masina asa, dar a fost scoasa rapid de pe piata si interzisa.

2 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Toyota Prius este cea mai populara hibrida. In curand vor aparea si alte firme - WV Golf, BMW, Renault.

In schimb, in curand dependenta totala de petrol va scadea la minim. Pana in 2020 va fi infiintata noua infrastructura pentru masinile full electrice.
http://www.youtube.com/watch?v=FcoJt2KLC9k

| airlinestravel a răspuns:

Pai masina hibrid foloseste 2 forme de motorizare. Pe carburant si pe baterie. pana la o anumita viteza poti sa mergi doar cu bateria, apoi poti activa motorul cu carburant. Ceva de genulbig grin