| Alina-vasi a întrebat:

Cum functioneaza masinile auto hibrid?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motorul electric este cel care alimenteaza masina in mare parte, iar cel pe benzina este de rezerva, daca se duce bateria electrica si nu ai o sursa de incarcare in vecinatate. Masinile hibride sunt foarte silentioase, insa nu ating viteze exceptionale si nu au tractiune similara cu a motoarelor pe combustibil fosil.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masinile hibrid au doua motoare, unul pe benzina si inca unul pe baza de electricitate. De aici denumirea de hibrid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata ce scrie pe site-ul Toyota: masina are un motor pe benzina, mai puternic, de 1.5-litri functioneaza alaturi de un motor electric mai mic si mai eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un motor de capacitate mica pe benzina -generator electric motor electric