| AlexMaftei2001 a întrebat:

Cum funcționează o mașină hibrid?
Cum se procedează cu alimentarea?
Știu ca este și pe benzina.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de masini in categoria hibrid.
Unele au un mic motor hibrid care este utilizat doar ca un ajutor pentru motorul clasic, in cea mai mare parte a timpului fiind propulsate de motorul termic. Motorul electric poate fi utilizat doar pentru manevre scurte, la viteze foarte mici, pentru a parca masina, de exemplu.
Apoi sunt masini care au un sistem de propulsie electric, iar motorul clasic doar incarca acumulatorii (practic nu au motor, ci un generator pe benzina). Acestea nu pot fi propulsate de motorul termic, 100% din timp propulsia fiind electrica.
O alta categorie sunt hibridele care asigura energia necesara pentru circa o zi in oras, dar imediat ce depasesti o anumita viteza, motorul termic porneste si preia practic sarcina. La fel se intampla si daca ai depasit autonomia acumulatorului, la drum lung, cand practic se comporta ca mașină clasica. Asadar acestea pot fi propulsate atat exclusiv electric, cat si exclusiv termic, dupa caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de simplu.
Are un motor electrica care ajuta masina la plecarile de pe loc si functioneaza la viteze mici fiind incarcat de motorul pe combustie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Hibridele au un motor cu ardere interna, un generator care incarca o baterie mare (nu aia de 12V), si un motor electric.
Totul este controlat de un computer. Cand stai pe loc, computerul opreste motorul pe benzina. Cand incepi sa inaintezi foarte incet (pana pe la 40km/h, fara sa accelerezi brusc), foloseste motorul electric. Deci daca esti in oras bara la bara, mergi cu motorul electric, alimentat din bateria mare.
Cand accelerezi mai tare, porneste motorul pe benzina si iti asigura acea putere in plus.
Cand masina incetineste, in loc de frana de motor, se foloseste e-brake, adica se pune in lucru generatorul care incarca bateria mare. Astfel, fiecare "frana de motor" incarca bateria mare, ca atunci cand te deplasezi usor prin oras, sa se foloseasca energie electrica.
Avantajul hibridelor este autonomia "nelimitata", adica pui benzina si poti face mii de kilometri fara a sta cu masina la incarcat.
Dezavantajul lor este faptul ca inca emit noxe, iar partea mecanica este foarte complicata, avand doua motoare complet diferite. Adica diferenta dintre o Tesla si un Prius, este ca la Prius ai in continuare schimb de ulei, bujii, curele, filtre, injectoare, pierderi ulei, etc.
Exista si "plug in hybrid", alea se incarca la priza si au performante chiar bune cu motorul electric, pornesc mult mai rar motorul pe benzina. Bineinteles, se incarca si ele in frana de motor. Toate se incarca in frana de motor, inclusiv cele full electrice. Deci daca mergi mult timp la vale, castigi autonomie/isi produce singura curent.